Home » Ali Haydar Yıldız
ali haydar yıldız

Ali Haydar Yıldız

Ölümsüzleştiği tarih: 24 Ocak 1973
Mezar yeri: Elazığ – Huseynik Köyü

Aslen Dersim-Mazgirtli olan Ali Haydar Yıldız, Elazığ ilinin Palu ilçesi Erturan köyünde dünyaya geldi. İlkokul, orta ve lise dönemleri yoksullukla geçti. 1970’li yıllara gelindiğinde kendi yaşamından çok iyi bildiği açlığın ve sefaletin sorumlularına karşı kin ve öfkeyle mücadele etmeye başladı. O, bu mücadelesini öğrenci gençliğin akademik demokratik mücadelesinde somutladı. Proletarya Partisi’nin bilimsel temellere oturtarak oluşturduğu mücadele çizgisini benimseyerek bunun gelişip büyümesi için yorulmak bilmeksizin bir militan, bir kadro olarak fedakarca mücadele yürüttü. Çeşitli milliyetlerden Türkiye halkını kurtuluşa götürecek yegane güç olarak inandığı TKP/ML’nin kurucuları arasında yer alarak bu davaya katkısını en üst düzeyde gösterdi.
Tarih 24 Ocak 1973.
“… irkilerek ayağa fırlayan Ali Haydar, eğik durumda kömden dışarı fırladı. ‘Yaklaşın, yaklaşın diye bağırarak fitilini sigarayla ateşlediği bombayı savurdu. Patlamanın yarattığı şok çok derin oldu.. Peş peşe çığlıklar koptu. Askerler geri çekildi. Askerler tekrar saldırıya geçti. Altınbilek en öndeydi. Kırmayla bir el daha ateş etti. Diğerleri, otuz metre ilerlemişlerdi. Eve girmesinden dolayı en arkada kalmıştı. Kömden on beş metre kadar uzaklaşan Ali Haydar, korkunç ve sıcak bir hançer yemiş gibi yüzüstü düştü. Kalkmak istedi, iniltiyle başı kara gömüldü…” (TOHUM romanından…)
İki kırma ile zulme başkaldıran bu insanlar, geleceği elleriyle, yürekleriyle, bilinçleriyle yaratmanın destansı mücadelenin önderleri oldular. Halka inancın, güvenin zedelendiği, kendine güvenin sarsıldığı, olanaklar içinde olanaksızlıkların yaşandığı günümüzde, Ali Haydar Yıldız, TKP/ML’nin ilk şehidi ve Halk Ordusu TİKKO’nun ilk komutanı olarak, mücadelesini sürdürenlerin yolunu aydınlatarak ölümsüzleşti yediveren gül gibi milyon milyon doğan Ali Haydarlara merhaba diyerek.