Home » Atilla Özkan
Atilla Özkan TKP/ML TİKKO

Atilla Özkan

Ölümsüzleştiği Tarih: 18 Ocak 1976

TKP/ML Üyesi ve TİKKO’nun şehir askeri faaliyetinin komutanı olan Atilla Özkan, 18 Ocak 1976’da aralarında Muhsin Bodur ve Mete Altan adlı faşistlerin de olduğu MHP ve siyasi şube polisleri bulundukları  eve baskın yaparak kurşun yağmuruna tutarlar. Yaralı olmasına rağmen tedavisi engellenen Atilla Özkan yoldaş katledilir.
Kayseri’de 1957 yılında dünyaya gelen Atilla Özkan’ın yaşamı gibi binbir güçlükle doludur. 70’li yıllarda devrimci düşüncelere ilgi duyan Atilla Özkan, TKP/ML ile 1973’ten sonra başlayan toparlanma devresinde ilişki kurdu. Cesur, kararlı, inisiyatifli, alçakgönüllü, vb daha birçok özelliğiyle sevilen ve sayılan bir kişi olarak kitlelerin sevgisini kazanmıştı. Lise son sınıfta okulu terk ederek Zeytinburnu ve Kazlıçeşme’deki birçok fabrikada üretime katıldı. Çalıştığı fabrikalarda işçi sınıfının arasında yoğun bir propaganda faaliyeti yürüterek onları örgütlemeye çalıştı. Faaliyet içerisinde yetkinleşen Atilla Özkan, İstanbul bölgesinin önder kadrolarındandı. TİKKO’nun İstanbul şehir askeri faaliyetinin örgütlenmesinde önemli görevler üstlendi.
Yürüttüğü mücadelede kısa sürede düşmanın baş hedefi haline gelen Atilla Özkan’ın Zeytinburnu Veliefendi’de kaldığı ev, düşman güçlerince sarılır. Eve baskın yapanlar, ani bir baskınla içeri girip evdekilere ateş açarlar, bu açılan atışta çatışma yaşanamadan Atilla Özkan vurulur, evdekiler yakalanır. Yaralı olmasına rağmen hastaneye kaldırılmayarak, “savcı gelecek, onu bekliyoruz” bahanesiyle Atilla Özkan ölüme terk edilir. Yerde yaralı bir vaziyette kanlar içinde yatan Atilla Özkan, kanının son damlasına kadar Proletarya Partisi’nin şiarlarını haykırarak ölümsüzleşir.