Home » Eyüp Güllen (Sidar)
Eyüp Güllen

Eyüp Güllen (Sidar)

Ölümsüzleştiği tarih: 11 Mayıs 1994

Eyüp Güllen (Sidar), 1972 Elbistan doğumluydu. TKP/ML ile yüksek öğrenim için gittiği Eskişehir Anadolu Üniversitesi’nde tanıştı. Elektrik Elektronik Mühendisliği bölümünde okuyordu. O, gerek siyasal, gerek örgütsel olarak kendini hızla geliştirdi. Kısa zamanda TMLGB (Türkiye Marksist Leninist Gençlik Birliği) içinde örgütlendi. Kararlılığı, fedakarlığı ve sevecenliğiyle yoldaşlarının arasında sürekli aranır biri olmuştu. Mehmet Ali Çakıroğlu ile görüştüğü sıralarda Eskişehir faaliyetinin sorumluluğu görevini üstlendi.
“…Öteden beri hazır olduğu kıra gitmek, halk ordusuna katılmak, savaşmak daha da somut bir istek halini almıştı. Bu isteğinin bir yönü de sorumluluğunu yaptığı yoldaşlara örnek olmak, onlara mücadelenin okulla sınırlı olmadığını göstermekti…” Böyle diyordu Tokat’ta çatışmada şehit düşen Murat Deniz Sidar’ı anlattığı bir yazıda. İstediği olmuştu Sidar’ın; ‘93 yazında Halk Ordusu TİKKO’nun bir savaşçısı olarak başladığı gerilla yürüyüşünü ‘94 11 Mayıs’ında Dersim Mazgirt Dinar Köprüsü’nde bir kaza sonucu yoldaşlarına devrederek tamamladı.
TKP/ML 1 No’lu Gerilla Birliği olay üzerine şu açıklamayı yaptı. “Tarih 11.05.1994 TİKKO’ya bağlı bir gerilla birliği, Dinar Köprüsü’nden geçme hazırlığı içerisinde. Düşmanın köprüde sürekli pusuda olduğu bilgisi üzerine gerilla her türlü dış müdahaleye karşı hazırlıklı. Gerilla Birliği üç grup halinde geçecekti köprüyü. Sidar yoldaş, omzunda roketiyle en geride. Gerilla Birliği komutanı grupların geçiş sürelerini belirlemiş ve grup komutanlarına iletmiş. Ama belirlenen sürede gerçekleşmiyor öncü grubun geçişi. Köprünün karşı tarafında yanan bir ışık düşmanın pusuda olduğu yargısını uyandırdığı için öncü grup durumu anlamak için bekleyiş içinde. 2. grup belirlenen sürede köprüye geldiğinde öncü grup henüz köprüyü geçmemişti. Bu durum karşısında 2. grup geri dönmek zorunda kaldı. Ve komutan yoldaş, öncü grup komutanına tekrar geçiş süresini bildirdi. Ama bu son durum arada bağlantı olmaması nedeniyle 3. gruba iletilemedi. Belirlenen eski sürede harekete geçen 3. grup, köprüye yaklaştığında öncü grup gelenleri düşman sanarak ateş ediyor. Ve işte o an kendisini aramızdan koparan kurşunu alıyor Sidar yoldaş….” Açıklamada ayrıca Sidar’ın yaralı halde bir süre taşındığı, ancak kendisinin “Bırakın beni yoldaşlar. Düşman silah seslerini duymuştur. Uzaklaşın buradan” sözlerini ısrarla söylemesi üzerine gerillaların Sidar’ın yanına bir silah bırakarak bölgeden uzaklaştıkları da ifade ediliyor.