Home » Hıdır Aykır (Hasan-Pala-Memo)
Hıdır Aykır

Hıdır Aykır (Hasan-Pala-Memo)

Ölümsüzleştiği tarih: 20 Mayıs 1987

Hasan-Pala-Memo kod adlı Hıdır Aykır, 1953 yılında Dersim Ovacık Kozluca köyünde dünyaya geldi. İstanbul, Dersim, Bingöl, Sivas illerinde faaliyet yürüttü. O süreçte bir dizi askeri eylemde yer aldı. 1978 yılında Ali Yılmaz, İsmail Hanoğlu ile birlikte gerçekleştirdikleri İstanbul Türk Ticaret Bankası kamulaştırma eylemi sonrasında uzaklaşırken şans eseri Bülent Ecevit’in konuşma yaptığı alana giren Hıdır Aykır, burada kendisini farkeden polislerle çatışmaya girer. Kurşunu bittikten sonra yaralı olarak Ali Yılmaz ile birlikte tutsak düşer. Tutuklanarak Sağmalcılar Hapishanesine konulur. Uğur Gür’e yönelik cezalandırma eyleminde yaralı olarak tutsak düşen Arif Alıç ile birlikte çöp arabasına binerek firar ederler. Selahattin Doğan’a bağlı askeri komitede görev yaparken, Aralık 1979’da kırsal alanda görevlendirilir. Gerilla olduğu dönemlerde Hıdır ve yoldaşlarının düşman güçleriyle girdikleri bir çatışmanın sonucunda gerillaları teslim alamayacağını anlayan düşman komutanı “Hıdır ne sen beni gördün ne de ben seni gördüm. Herkes kendi yoluna” diyerek çekilmek zorunda kalmıştır.
TKP/ML Üyesi ve TİKKO’nun komutanlarından olan Hıdır Aykır, 20 Mayıs 1987’de Elazığ Palu’da Kazım Çelik, Müslüm Emre, Ali Kayadoğan ve Cihan Taş ile birlikte çatışmada ölümsüzleşmiştir.

Elazığ Palu kırsalında faaliyet sürdüren bir TİKKO gerilla birliği 20 Mayıs 1987 tarihinde bir ihbar sonucunda devlet güçleri tarafından kuşatılır. Uzun süren çatışmaların ardından TKP/ML Genel Sekreteri Kazım Çelik ve Parti üyeleri Hıdır Aykır, Müslüm Emre, Cihan Taş ve Ali Kayadoğan ölümsüzleşir.

Hıdır Aykır

Hıdır Aykır