Home » Hüseyin Tosun (Yılmaz, Kato)
Hüseyin Tosun

Hüseyin Tosun (Yılmaz, Kato)

Ölümsüzleştiği tarih: 22 Kasım 1986

1956 Dersim-Pertek Pilvenk köyü Kevilkan mezrasında doğan Hüseyin Tosun’un kod adı Yılmaz ve Kato’dur. 6 yıllık gerilla yaşamı olan Hüseyin Tosun, sevginin ve öfkenin, şefkatin ve nefretin, acımasızlığın ve duygusallığın bariz bir karışımıydı. O düşmana karşı şiddet kullanırken son derece amansız bir Yılmaz, bir ölüm haberi veya bir vedalaşma anı geldiyse hemen gözyaşı dökebilen apayrı bir Yılmaz’dı. Lümpen bir çevreden geliyordu. 1978’de tanıştı TKP/ML düşünceleriyle. Dersim’e çıkarılan ilk gerilla birliğinin üyesiydi. Teorik ve siyasi açıdan yeterli olmamakla beraber sürekli öğrenmeye gayret eden, ilişkilerinde liberal olmayan, soran, sorgulayan ve bildiklerini halktan esirgemeyen bir dava adamıydı. Eksikliklerini ve zaaflarını devrimci bir bilinçle gidermeyi bilerek Partinin kendisine verdiği her görevi layıkıyla yerine getirdi. Cunta koşullarında yılgınlık yerine kararlılığı, kavgada ısrarı seçti. En ağır basan yanı halka ve silah arkadaşlarına olan derin sevgisiydi. 22 Kasım 1986’da 3. Konferans Doğu Anadolu Bölgesi Delegesi ve TİKKO Genel Komutanı olarak 8 yoldaşıyla birlikte ölümsüzleşti.

ÜÇÜNCÜ KONFERANS DELEGELERİ

Onlar toprakta tohum oldular
1986 yılı Kasım ayı sonlarında 3. Konferans hazırlıkları için Konferans Delegeleri Dersime gider. Partizanların bölgede dolaştığının ihbarını alan devlet güçleri, bölgeye askeri yığınak yaparak, operasyon başlatır. Aldıkları ihbarlarla Husunda ve özellikle de Mercanlar bölgesinde operasyonlarını yoğunlaştırırlar. 21 Kasım’da bölge tamamen kuşatılır. Kuşatmayı fark eden Delegeler bölgeyi terk etmeye başlar.
Gece boyunca seyir halindeki birlik, acil ihtiyaçlarının temini için yolları üzerindeki bir eve girerler. Aynı anda bölge üzerinde helikopterin dolaşması ve gittikçe yaklaşan düşman birliklerini fark etmeleri üzerine evi terk ederler. Belli bir mesafeye çekildikten sonra arazinin kuytuluk bir yerinde mevzilenirler.
Evi basıp arayan düşman, boşaltılmış olduğunu görünce arama ve operasyonlarını o çevrede sürdürür. Askerlerin Partizanları fark etmesiyle çatışma başlar. Tüm güçleriyle operasyona çıkan devlet güçleri, hemen çatışma alanında yoğunlaşarak gerilla mevzisini dört bir yandan yoğun bir bomba ve ateş çemberine alır.
Mevzideki gerillaların çemberi yaracak yeterli silah ve cephanesi yoktur. Birçoğunda av kırmaları vardır. Güçler bakımından bu dengesizliğe karşın, sabah erkenden başlayan çatışma geniş bir alana yayılarak saatlerce sürer.
22 Kasım 1986’da yaşanan bu çatışmada Konferans delegeleri; Hüseyin Tosun, Rıza Sökmen, Zeki Uygun, İbrahim Polat, Ünal Küçükbayrak, Ali Rıza Boyoğlu, M. Kemal Yılmaz ve savaşçılar Kamile Öztürk ve İsmail Doğan ölümsüzleşir.