Home » Mehmet Ali Çakıroğlu
Mehmet Ali Çakıroğlu

Mehmet Ali Çakıroğlu

Ölümsüzleştiği tarih: 13 Temmuz 1993

1966 yılında Maraş’ın Elbistan ilçesinde orta halli bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen Mehmet Ali Çakıroğlu, çeşitli nedenlerden dolayı ailesinin Mersin’e taşınmasının ardından şehre uyum sağlayamayan ailesinin durumu kötüleşince küçük yaşta gerçek yaşamla tanışmış oldu. Aile bütçesine katkı sunmak için bir yandan çalışıp bir yandan okuyarak üniversiteye kadar gelen Mehmet Ali Çakıroğlu, devrimci düşüncelerle de burada tanıştı. Okulda gençliğe önderlik eden Mehmet Ali, TKP/ML ile tanıştıktan sonra okulu bırakarak daha aktif bir mücadeleye atıldı. Öğrenme ve gelişme yönündeki yeteneği sayesinde önce öğrenci gençlik önderliği, sonra Yeni Demokrasi dergisi Ankara temsilciliği görevini üstlendi. Bu süreçte zindanlarla, işkencecilerle tanışmıştı. Tavrı netti. “Düşmanı işkencelerde de yenmek gerekir” bilinciyle hareket etti. Daha sonra da 3-4 defa gözaltına alınıp her türlü işkenceye maruz kalan M. Ali Çakıroğlu’nun bu tavrından dolayı düşman her seferinde O’nu serbest bırakmak zorunda kalmıştır.
Yine Ankara’da düzenlenen seri operasyonlardan birinde gözaltına alman Mehmet Ali Çakıroğlu, Ankara işkencecilerini yenilgiye uğrattıktan sonra, İstanbul Gayrettepe işkencecilerine teslim edilip öç alınmaya çalışılmıştır. Ancak İstanbul polisi her türlü işkence yöntemi ile yarı ölü haline getirdiği Mehmet Ali Çakıroğlu’nu savcılığa dahi çıkarmadan serbest bırakmıştır.

1988’de İstanbul gençlik faaliyeti yürütmekle görevlendirildiğinde O, en büyük fedakarlık, her zaman ağır yük ve sorumluluklar altına cesaretle girme ve sonuna kadar koşullarını zorlama sayesinde başarı ile çıkmıştır. Bu özelliği sayesindedir ki kısa denecek bir ömürde arkasında davasına, Partisine ve halkına büyük katkılar sunarak gitti. 1991 Nisan’ında TMLGB-GK üyeliğine atanır. 1992 Mart’ında TKP/ML üyeliğine getirilir. Bu dönemde TMLGB-GK adına İstanbul İl Komitesi Sekreterliği görevini yürütür. TMLGB (Türkiye Marksist Leninist Gençlik Birliği)  Kongresinde MK Üyesi seçilmesinden sonra TKP/ML 1. OPK’sına gençlik adına katılan delegeler arasında yer alır. Burada TMLGB Genel Sekreter yardımcılığına getirilir.
M. Ali Çakıroğlu 13 Temmuz 1993 günü TKP/ML’nin 1. OPK’smı selamlamak ve duyurmak için planlanan eylemler için bomba imali sırasında bir kaza sonucu yaralanır. Kaldığı evde yalnızdır. Gelen polisler bir saatten fazla bekletirler O’nu. Daha sonra kaldırıldığı SSK Göztepe Hastanesi’nde tedavisinin geciktirilmesi sonucu şehit düşer. ‘89 yılında yaşadığı son şube deneyiminden zaferle çıktığında düşman “Oğlum sen yiğit adamsın. Ama seni bir daha sağ yakalayacak kadar aptal değiliz” demişti. İşte bu düşmanın dahi saygı duyduğu yiğit kavga adamı, 13 Temmuz 1993’te ardından büyük bir miras bırakarak ölümsüzleşti.