Home » Mehmet Şahin (Hüseyin)
Mehmet Şahin

Mehmet Şahin (Hüseyin)

Ölümsüzleştiği tarih: 27 Eylül 2001

1974 Tokat Merkeze bağlı Bağderesi köyünde orta halli Türk milliyetine mensup, Alevi kökenli bir ailenin çocuğu olarak doğdu. 1994 yıllarında öğrencilik yaşamında tanıştı Proletarya Partisiyle. 1996 yılında Karadeniz bölgesindeki gerilla saflarına katıldı. “Yüzmeyi öğrenmek için ıslanmayı göze alacaksın” diyerek daldı kavganın içine. Cesaret tohumunu bilinciyle, inancıyla işleyerek büyüttü. Öncü olma cesareti, rüzgara karşı durma cesareti, her tökezlemede yeniden doğrulup zorla zirvelere yürüme cesareti. Korkunun zincirlerini parçalayarak başlamıştı mücadeleye. Partiye ve yoldaşlarına bağlandıkça güçlenmiş ve yoldaşlarına güç vermiştir. Bu gücü de yeni pratiklere atılmada cesaret kaynağı olarak kullanmıştır. Gerilladaki kod adı Hüseyin’di.
İki kışı dışarıda geçirdi. Ayağı soğuktan yandı. Aylarca soğuğa, açlığa, yorgunluğa göğüs gerdi. Ve bu süreç Mehmet Şahin’in kendi gücünün farkına varmasını sağladı… “Hüseyin, yoldaşları için Kaf dağına gider” denirdi gerilla içinde. En olmadık durumlarda verilen görevi yerine getirir, yoldaşlarını şaşırtırdı.
O, öğrenme yöntemi olarak daima pratiğe dalmayı esas alırdı. Sorumluluk almaktan çekinenlere çok kızardı. Bir işi yapıp yapamayacağı sorulduğunda hep şu cevabı verirdi: “Nasıl yapacağımı gösterirseniz yaparım.”’ Bu anlayış onun askeri olarak herkesten daha kısa sürede gelişmesini sağladı. Onlarca çatışma deneyimini geniş arazi bilgisiyle birleştirerek kendini geliştirdi.
Tokat/Almus Kadıvakfı köyünde 27 Eylül 2001’de ölümsüzleşen Mehmet Şahin, TKP/ML militanı, TİKKO savaşçısıydı.

ALMUS KADIVAKFI ŞEHİTLERİ

Tokat Almus/Kadıvakfı köyünde 27 Eylül 2001’de TC askerleriyle TİKKO gerillaları arasında çıkan çatışmada Mehmet Şahin ve Cihan Fındık ölümsüzleşti.