Home » Metin Kaya
Metin Kaya TKP/ML TİKKO

Metin Kaya

Ölümsüzleştiği Tarih : 15 Ocak 1988

Dersim – Pülümür / Yarbaşı köyü doğumlu olan Metin Kaya yoldaş, TKP/ML ile 1978 yılında İstanbul’da tanışmış, çeşitli işçi ve semt askeri birimlerinde görev almıştır. 12 Eylül ile birlikte bulunduğu bölgedeki kayıplar nedeniyle ilişkisi kopunca, partiyle ilişki sağlayabilmek için memleketine dönen Metin yoldaş, 1981’de partiyle tekrar ilişkiye geçip Dersim’de gerilla faaliyetine katılmıştır. Gerilla savaşı içinde sürekli gelişerek yetkinleşmiş, bulunduğu birlikte komutan yardımcısı ve Parti İleri Militanı konumuna yükselmiştir.

1985 yılında Parti Aday Üyeliği için başvuruda bulunmuş ancak Konferans süreci olduğu için Üçüncü Konferans’ta değerlendirilmek üzere bekletilmiştir. 1987’de yaşanan DABK ayrılığında ilk başta DABK saflarında yer almış DABK’ın Olağanüstü Parti Bölge Konferansı’na üye delege olarak katılmıştır.

Daha sonra yapılan görevlendirmelerde DABK’ın Alt Bölge Komutanlığı’nda Mıntıka Komutanı olarak faaliyet yürütmüştür. Üçüncü Konferans sonrası Birlik görüşmeleri için bölgeye giden TKP/ML yetkilisiyle yapılan siyasi tartışmalar sonucu Metin Kaya yoldaş, DABK üyeliği ve Komutanlık görevlerinden istifa ederek TKP/ML saflarında gerilla mücadelesine devam etmiştir.

DABK gerillalarıyla ortak bir görevdeyken 15 Ocak 1988 sabaha karşı kaldıkları ev bir ihbar sonucu kuşatılmıştır. Metin yoldaş düşmanla girdiği çatışmada silah elde ölümsüzleşmiştir. Metin Kaya ölümsüzleştiğinde TKP/ML üyesiydi.