Home » Nesibe Kaş

Nesibe Kaş

Ölümsüzleştiği tarih: 23 Ocak 2015

Proletarya Partisinin düşünceleri ile 80’li yılların başında tanıştı. 1984 yılında yapılan bir operasyonda ilk gözaltısını yaşadı. Gözaltında tutulduğu Gayrettepe’de  yaşadığı işkencelere rağmen “ser verip, sır vermeme” ilkesine sadık kaldı ve acizlik içerisinde bıraktığı düşman onu serbest bırakmak zorunda kaldı. Eşinin tutuklanarak Metris Hapishanesinde tutsak edilmesinin ardından sıkıyönetim mahkemeleri  ve hapishane önelerinde yapılan eylemlerin aktif öznelerinden oldu. Bu süreç devrimcileşmesine ve örgütlenmesine giden sürecin de başlangıcı oldu.  1989 yılında ikinci kez yine işkencecilerle karşı karşıya kaldı. Sorgu sürecini yine suskunluğuyla direniş alanına çevirdi. Her türlü işkencelerin yanında, karnında taşıdığı bebeği dahi katleden düşmana taviz vermedi. Sağmalcılar Hapishanesinde kısa bir tutsaklık süreci yaşadıktan sonra tahliye oldu.

Tahliye olduktan daha aktif bir şekilde sınıf mücadelesinin içinde görev aldı. Sayısız parti görevi ve eylemlerin öznesi haline geldi. 90’lı yılların başında özlemi ve rüyası olan Dersim’de gerilla faaliyetine dahil oldu. 94 yılına kadar yer aldığı gerilla faaliyetinde, kendi iradesi dışında gelişen koşullardan kaynaklı tekrar şehir faaliyetine döndü.

Çeşitli alanlarda görev alan Nesibe Kaş yoldaş, en son PŞTA faaliyetçisi iken kanser hastalığına yakalandı. Bu sürece kadar PŞTA faaliyetinin aktif öznelerindendi. Şehit cenazeleri, adliyeler, mahkemeler ve meydanlar onun direniş ve mücadele mevzileri oldu sürekli.

Halkına, yoldaşlarına, partisine ve devrime güvenin, inancın, bağlılığın, simgelerinden olarak 23 Ocak 2015 tarihinde yakalandığı kanser hastalığından dolayı ölümsüzlüğe uğurlandı.

 

“Cenaze Töreninde Partizan Şehit ve Tutsak Aileleri’nin okuduğu mesaj;

Nesibe Kaş Şehit Ve Tutsak Ailelerinin Mücadelesinde Yaşayacak!

Devrim ve komünizm şehitlerini anmaya hazırlandığımız bugünlerde yaşamının büyük bir kısmını çeşitli faaliyet alanlarında devrim mücadelesine adamış bir yoldaşımızı, Nesibe Kaş’ı ölümsüzlüğe uğurluyoruz. Yaşamın ve mücadelenin karşısına çıkardığı zorlukları emekle, ısrarla alt etme çabasından bir an olsun geri durmayan yoldaşımız umutla ve dirençle başladığı yaşama veda etti. Bir yılı aşkın bir süredir yakalandığı kansere karşı mücadelesi emektar bedenini güçsüz bırakarak hastalığa yenik düşürdü. En onulmaz acılarla, sınır konulmayan paylaşımlar ve sevinçlerle dolu dolu sürdürülmüş bir yaşama zamansız ve erken veda eden yoldaşımız mütevaziliğiyle, dürüstlüğü ve emektarlığı ile iz bırakan bir yaşam serüvenine sahiptir. Faşist devletin baskı ve katliamlarınakarşı devrimci tutsakların mücadelesinin yanında saf tutarak başlayan mücadele serüveni yine Partizan Şehit Ve Tutsak Ailelerinin örgütlü bir faaliyetçisi olarak yaşamının son anına kadar devam etti. Devletin katletme politikasının ve infazların yoğunluk kazandığı dönemde Elazığ İHD’nin kurucuları arasında yer alarak demokratik alanda mücadelesini sürdürdü. Gerilla bölgesinde yerel çalışmalarda yer alan Nesibe yoldaş Dersim gerilla birliklerinde de yer aldı. Mücadelenin birçok alanında görev alarak kendisini var etmekten bir an olsun geri durmadı.

Parti ve devrim şehitlerini andığımız günlerde bir yoldaşımızı daha ölümsüzlüğe uğurlamamız acımızı derin, kinimizi ve öfkemizi sınırsız kılmaktadır. Aynı kini ve öfkeyi şehitlerimizin mezarı başında sıkılı yumruğuyla, haykırdığı sloganlarlaen derinlerde yaşayanlardan biriydi Nesibe yoldaş. Hastalığının ilerlemesine karşın 2014 yılının Ocak ayında Sarıgazi’de yoldaşlarımızın mezarı başında yapılan anmaya katılmaktan kimse alıkoyamadı onu. Yaşama ve mücadeleye karşı duyduğu bağlılık, hissettiği sorumluluk onu kitle eylemlerine sürüklemekte, yoldaşlarımızın mezar başlarına taşımakta, şehit ve tutsak ailelerimizin acılarını ve sorunlarını paylaşmaya sevk etmektedir.

Yaşam mücadelesi de en az devrim mücadelesine verdiği emek kadar fedakarlıklarla özveriyle doludur yoldaşın. Yaşamını emek ve özveriyle yoğuran Nesibe yoldaş her zaman emeğiyle var olmayı prensip haline getirmiş, almaya değil vermeye ve katkı sunmaya kodlanmıştır. Asalaklığa, üretmeden varolmaya karşı yaşamıyla pratik tutum alarak değerlerimizin korunmasında her zaman kıskanç ve duyarlı davranmıştır.

Nesibe Kaş yoldaşı ölümsüzlüğe uğurlarken fedakar yaşamı ve bağlılığı bizlere örnek ve yol gösterici olacaktır. Yaşamından öğrenecek ve onu unutmayacağız. Nesibe Kaş yoldaşı anarken değerli hatırası önünde saygıyla eğiliyor, acısını paylaştığımız ailesine başsağlığı diliyoruz.

Nesibe Kaş kavgamızda yaşayacak!

Devrim ve komünizm şehitleri ölümsüzdür!

Partizan Şehit Ve Tutsak Aileleri”