Home » Süheyla Dağdeviren
Süheyla Dağdeviren

Süheyla Dağdeviren

Ölümsüzleştiği tarih: 15 Nisan 1995

“Kolay değildir, zora karşı zoru örgütleyip dişe-diş cenkleşmeyi sürdürmek. Kolay değildir bu zorlu yolda, sağa sola yalpalamadan Marksizm-Leninizm-Maoizm biliminin bilinçlerde yarattığı enerjiyle sonuna dek yürüyebilmek. Kolay değil, buz kesmiş ellerle, silahı sıkı sıkıya kavramak, donmuş parmakla tetik çekmek” (Dr. Meral’in kaleminden)
O bunları kavrayarak yürüdü zorlu yolda. Bunları kavrayarak aştı zorlu dönemeçleri…
Yoksul bir Kürt ailesinin çocuğu olarak 1965’te Dersim’in Nazimiye ilçesinde dünyaya geldi. Ankara Hemşirelik Okulu Cerrahi bölümünü bitiren Süheyla Dağdeviren (Dr. Meral), çeşitli hastanelerde hemşirelik yaptı. TKP/ML’nin gençlik örgütü TMLGB içerisinde aktif faaliyet yürüttü. Mücadelesini daha ileri bir mevziden sürdürebilmek için Yüksek Hemşirelik Bölümünü bitirip bir süre yüksek hemşire olarak çalıştıktan sonra 1990’da TİKKO saflarında gerilla faaliyetine katıldı.
TKP/ML Üyesi ve birliğin doktoru olarak 5 yıl TİKKO saflarında savaşan Süheyla Dağdeviren, düzenin kendisine sunduğu tüm olanakları reddederek her türlü yeteneğini partisine, yoldaşlarına ve halkına sundu. O mücadeledeki duruşu ve üstlendiği rolle kadının toplumsal rollerine karşı da cepheden tavır almasını başaran örnek savaşçılardan biri oldu.

Süheyla Dağdeviren, 15 Nisan 1995 günü akşam saatlerinde Erzincan Kemah’a bağlı Tımığı (Yağça) Köyü civarında, hareket halinde olan TİKKO birliğine faşist TC ordusunun termal kameralı silahlarla saldırısı sırasında yoldaşlarına yardım etmeye, onları ateş hattını dışına taşımaya çalışırken Halil Çakıroğlu ve Munzur Keskin ile birlikte ölümsüzleşti.