Home » Tutsak Partizan Ünal Yiğit’e 35 yıl hapis cezası
unalyigit-1

Tutsak Partizan Ünal Yiğit’e 35 yıl hapis cezası

Tutsak Partizan Ünal Yiğit’e yargılandığı bir davadan 35 yıl hapis cezası verildi.

İstanbul 29. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen karar duruşmasında Yiğit’in savunma hakkı gasbedildi. Silivri (Marmara) Hapishanesinde tutulan Yiğit duruşmanın olacağı gün adliyeye tekli ringle götürülmek istendi. Tekli ringi kabul etmeyen Yiğit’e SEGBİS dayatması yapıldı. SEGBİS’le mahkemeye bağlanan Yiğit heyete, SEGBİS üzerinden sağlıklı bir savunma yapmasının zor olduğunu belirtse de başhâkim “kendileri için bir sorun olmadığını” söyleyerek savunmaya kayıtsızlığını ortaya koydu.

“DEVLET SİZE ARAÇ VERİYOR”

Sanık olarak yer alanların savunma hakkını da gözetmesi gereken mahkeme Yiğit’e “Devlet size araç veriyor, yemek veriyor gelmiyorsunuz” diyerek tekli ring dayatmasını normalleştirmeye çalıştı. Yiğit’e ayrıca savunmasının belirleyici olmadığını ima ederek “Cezanı alır oturursun” diyen hâkim hükmün zaten verildiğini de itiraf etmiş oldu.

35 YIL HAPİS

2020 yılında yapılan operasyonda gözaltına alınarak tutuklanan Yiğit, yaklaşık 1 yıl sonra serbest bırakılmış ve 2023 Nisan ayında yeniden tutuklanmıştı.

Dosyadaki diğer sanıklar hakkında beraat kararı verilirken Yiğit’e “Örgüt üyesi olmak” dahil 7 ayrı iddiayla, çeşitli sürelerde toplam 35 yıl hapis cezası verildi. Avukatların itiraz ettiği karar şu aşamada İstinaf mahkemesinde.