Home » Ahmet Yavuz (Hemido)

Ahmet Yavuz (Hemido)

Ölümsüzleştiği tarih: 12 Mayıs 1981

1952 yılında Dersim/Mazgirt – Marekirank köyünde doğan Ahmet Yavuz yoldaş, ailesinin ekonomik sıkıntılarından dolayı ilkokuldan sonra çalışmak zorunda kalmıştır. Bir yandan sömürü düzeninin çelişkisi, diğer yandan ise ulusal kimliğinden dolayı yaşadığı çelişkiler Onu sınıf mücadelesinin içerisine dahil etmiştir. 1976 yılında TKP/ML düşünceleriyle tanışan Ahmet Yavuz, İstanbul’da işçi ve semt faaliyetlerinde aktif görev alır. Kısa bir dönem Proletarya Partisi saflarından çıkan GKK hizbi ile hareket eden Ahmet Yavuz yoldaş, kurtuluşun silahlı mücadele ile olacağına olan inancı ile özeleştiri vererek tekrar Proletarya Partisi saflarında örgütlenir. 1980 AFC’nin de etkisiyle aranır duruma düşen Ahmet Yavuz (Hemido) kırsal alanda konumlanır.

Kendisi ile beraber özeleştiri vererek Proletarya Partisi saflarına katılmak isteyen Terzi Ahmet ile beraber 12 Mayıs 1981 yılında Dersim Mazgirt – Goman Köyü Çevlik mevkiinde ihbar sonucu bir pusuya düşerler. Terzi Ahmet çatışma sırasında Peri suyuna atlar ve boğularak ölümsüzleşir.

Ahmet Yavuz ise yaralı olmasına rağmen, “teslim ol” çağrılarına son mermisine kadar yanıt vererek çatışır ve ölümsüzleşir.

Ahmet Yavuz (Hemido)

Ahmet Yavuz (Hemido)