Home » Hasan Karakoç (Aşkın)
Hasan Karakoç

Hasan Karakoç (Aşkın)

Ölümsüzleştiği tarih : 28 Kasım 2016

Hasan Karakoç (Aşkın) yoldaş 1981 yılında Dersim-Hozat Kozluca köyüne bağlı Hanefi mezrasında doğmuştur. Babasını bir iş cinayetinde küçük yaşlarda kaybeden Hasan yoldaş, çeşitli nedenlerden kaynaklı 1986 yılında ailesi ile beraber köyünü terk ederek Koçeri köyüne yerleşmiş, ilkokula burada başlamıştır. Gerillaların sık sık gittiği köy olan Koçeri köyünde, küçük yaşında TİKKO gerillalarını tanımış ve onlardan çok etkilenmiştir. Daha sonra ekonomik nedenlerden dolayı önce Hozat’a; sonra da İstanbul’a göç etmiştir.  Hasan yoldaşın yaşamı tekstil atölyelerinde işçilik yaparak geçmiştir.

Devrimci faaliteyete Devrimci-SOL örgütü saflarında başlayan Hasan yoldaş, 1998 yılında Tokat – Ese yaylasında  TİKKO gerillası olan ablası Leyla Karakoç’un ölümsüzleşmesinin ardından, O’nun bıraktığı bayrağı devralmaya karar vermiştir. 2010 yılına kadar Devrimci -SOL saflarında faaliyet yürüten Hasan yoldaş, TKP/ML ile de duygusal olarak bağını hiç koparmamıştır. Bu dönemde silahlı mücadele noktasında kafası oldukça netleşen yoldaş, faaliyet yürüttüğü örgütle bu nedenle çelişkiye düşerek ayrılmıştır. 2010 yılında TKP/ML saflarında örgütlenen Hasan yoldaşın kafasında artık tek bir şey vardır. “Dağlara ulaşarak ablasından boşalan mevzileri doldurmak”. Kısa bir dönem TKP/ML İstanbul Semt faaliyetinde görev alan Hasan yoldaş, 2012 Eylül ayında çok istediği Dersim dağlarına ulaşarak TİKKO’ya katılmıştır. Faaliyet yürüttüğü alanlarda kitlelerle sıkı ilişkiler kuran Hasan yoldaş, 4 yıl boyunca patikaları Aşkın ismiyle adımlamıştır. Gerilla yaşamında askeri olarak gelişim gösteren Aşkın yoldaş, 2015 yılında, “Suruç Şehitleri anısına” Amutka Karakolu’nun tankına yönelik yapılan roketli eylem ile “Ankara Gar katliamı anısına” yapılan Amutka Güvenlik tepesine yönelik saldırı eylemi başta olmak üzere çeşitli eylemlerde görev almıştır. Ayrıca 2015 yılında Aliboğazına yönelik yapılan sonbahar operasyonunda operasyonun bir koluna düzenlenen eylemin de komutanlığını yapmıştır. Bu eylemde bir düşman askeri öldürülürken bir asker de yaralanmıştır.

Hasan (Aşkın) yoldaş, 24 Kasım 2016 tarihinde Aliboğazı’na yönelik yapılan hava saldırısında Hakan (Ersin Erel) ve Bakış (Samet Tosun)  yoldaşların da yer aldığı savunma grubunun komutanıdır. Yoldaşlarının ölümsüzleşmesi kinini ve öfkesini daha da artırmıştır. Bakış ve Hakan yoldaşlarla beraber önce bulundukları savunma noktası civarında sonra ise 28 Kasım’da Aliboğazı Çırçırik köyü yakınlarında düşmanın operasyon gücüne darbeler vurarak yoldaşlarının intikamı almıştır.

İki askerin öldürüldüğü iki askerin de yaralandığı 28 Kasım 2016’da yapılan eylemin geri çekilme aşamasında düşman güçleriyle girdikleri çatışma esnasında ölümsüzleşen Hasan (Aşkın) yoldaş, TKP/ML militanı ve TİKKO’nun Birim Komutanlarındandı.

TKP/ML TİKKO Dersim Bölge Komutanlığı’nın açıklamasından;

“24-28 Kasım 2016 tarihinde Dersim Aliboğazı’nda 12 halk savaşçısını ölümsüzlüğe uğurladık.

24 Kasım günü saat 13.00’da düşman, Aliboğaz üzerinde İnsansız Hava Araçları ile keşif faaliyeti yürütmüş ve bu sırada almış olduğu görüntüler sonrası saat 15.00’da bu alanları savaş uçakları ile vurmuştur. Bu saldırılar sırasında Ahmet (Yetiş YALNIZ), Munzur (Serkan LAMBA), Ferdi (Doğuş Fırat Doğan), Tuncay (Murat MUT), Orhan (Alican BULUT), Cem (Umut POLAT), Ekin (Gamze Gül KAYA), Özlem (Hatayi BALCI) ve Zilan (Esrin GÜNGÖR) yoldaşlar şehit düşmüştür.

Düşman, uçak saldırılarının hemen ardından Aliboğaz’ı kobra helikopterler ve havanlarla yoğun bir şekilde vurmuş, alana yönelik geniş çaplı bir operasyon başlatmıştır. Operasyonlar devam ederken başka bir noktada konumlanan gücümüz, biri 28 Kasım’da olmak üzere iki farklı noktada düşmanın operasyon gücüne yönelik eylemler gerçekleştirmiştir. Bu saldırılar sırasında düşmanın 4 ölüsü ve yaralıları olmuştur. 28 Kasım’daki eylem sırasında ise Aşkın (Hasan KARAKOÇ), Bakış (Samet TOSUN) ve Hakan (Ersin EREL) yoldaşlar şehit düşmüşlerdir.

Düşman, yapmış olduğu operasyon sırasında uçak saldırılarında şehit düşen Munzur, Ferdi, Cem, Orhan ve Tuncay yoldaşlar ile 28 Kasım’da şehit düşen Aşkın, Bakış ve Hakan yoldaşların cenazelerini almış, ancak diğer cenazelere ulaşamamıştır.

Şehit düşen diğer yoldaşlardan Zilan ve Özlem yoldaşların cenazelerini bulmamıza rağmen, Ahmet ve Ekin yoldaşların ise bedenleri uçak saldırısından kaynaklı bütünlüğünü kaybettiği için bulunamamıştır.”

“İçin rahat olsun Aşkın yoldaş; O ışıkları söndüreceğiz…” isimli anı-anlatıyı okumak için TIKLAYIN.