Home » Umut Polat (Cem)
Umut Polat

Umut Polat (Cem)

Ölümsüzleştiği tarih: 24 Kasım 2016

1993 İstanbul doğumlu olan Umut Polat (Cem) yoldaş, aslen Dersim/Nazımiye – Dokuzkaya köyündendir. Ailesi, düşmanın zorla köy boşaltmalarının ardından İstanbul’a göç eden Umut yoldaş, 2008 yılında TMLGB saflarında örgütlenmiştir. Sarıgazi Mehmetçik lisesinde okurken TEKEL işçileri ile dayanışma amacıyla okulda yapılan boykot eyleminin örgütleyicilerinden olan Umut yoldaş, bu sebeple okuldan uzaklaştırılmıştır. Sonrasında TMLGB İstanbul semt faaliyetinde görev alan Umut yoldaş, 2010 Haziran’ında TİKKO’ya katılmıştır. 17 yaşında gerillaya katılan Umut yoldaş, Sefagül Kesgin yoldaşın önerisiyle Cem ismini almıştır.  Araştıran-inceleyen-sorgulayan özelliği ile politik olarak kendisini sürekli geliştiren Umut yoldaş, çekingenliğinden kaynaklı çok sık konuşan bir yoldaş olmasa da ideolojik ve politik konularda kısa ama net vurgularla doğruları savunma noktasında özel yeteneği olan bir yoldaştır. Öğrenci kökenli olmasına rağmen, emek yoğunluklu görevlerde en önlerde olan yoldaşlar arasında yer almıştır. Askeri konulara ilgisini pratik olarak da geliştiren Umut yoldaş, analiz ve sentez konularındaki becerisini bu alanda iyi kullanabilen bir yoldaştır. 2015 yılında bir savaşçı olarak dahil olduğu “Ankara Gar Katliamı” anısına yapılan Amutka Güvenlik Tepesi’ne yönelik eylemin keşif, istihbarat ve eylem anında aktif görev alarak eylemin başarısında hem teorik, hem de pratik olarak yoğun kafa yoruşuyla önemli bir rol üstlenmiştir. Bu eylemde saldırı kolunda görev alan Umut yoldaş, yoldaşlarıyla beraber düşman mevzilerine 25 metre kadar yaklaşarak Roket kullanmış ve 4 düşman askerinin imha edildiği eylemin aktif öznelerinden olmuştur.

Umut Polat (Cem) yoldaş, 24 Kasım 2016’da Dersim Aliboğazı’na yönelik yapılan hava saldırısında  Ahmet (Yetiş YALNIZ), Munzur (Serkan LAMBA), Ferdi (Doğuş Fırat Doğan), Orhan (Alican BULUT), Tuncay (Murat MUT), Ekin (Gamze Gül KAYA), Özlem (Hatayi BALCI) ve Zilan (Esrin GÜNGÖR) yoldaşlarla beraber ölümsüzleşti. Umut yoldaş ölümsüzleştiğinde TKP/ML militanı ve TİKKO savaşçısıydı.

TKP/ML TİKKO Dersim Bölge Komutanlığı’nın açıklamasından;

“24-28 Kasım 2016 tarihinde Dersim Aliboğazı’nda 12 halk savaşçısını ölümsüzlüğe uğurladık.

24 Kasım günü saat 13.00’da düşman, Aliboğaz üzerinde İnsansız Hava Araçları ile keşif faaliyeti yürütmüş ve bu sırada almış olduğu görüntüler sonrası saat 15.00’da bu alanları savaş uçakları ile vurmuştur. Bu saldırılar sırasında Ahmet (Yetiş YALNIZ), Munzur (Serkan LAMBA), Ferdi (Doğuş Fırat Doğan), Tuncay (Murat MUT), Orhan (Alican BULUT), Cem (Umut POLAT), Ekin (Gamze Gül KAYA), Özlem (Hatayi BALCI) ve Zilan (Esrin GÜNGÖR) yoldaşlar şehit düşmüştür.

Düşman, uçak saldırılarının hemen ardından Aliboğaz’ı kobra helikopterler ve havanlarla yoğun bir şekilde vurmuş, alana yönelik geniş çaplı bir operasyon başlatmıştır. Operasyonlar devam ederken başka bir noktada konumlanan gücümüz, biri 28 Kasım’da olmak üzere iki farklı noktada düşmanın operasyon gücüne yönelik eylemler gerçekleştirmiştir. Bu saldırılar sırasında düşmanın 4 ölüsü ve yaralıları olmuştur. 28 Kasım’daki eylem sırasında ise Aşkın (Hasan KARAKOÇ), Bakış (Samet TOSUN) ve Hakan (Ersin EREL) yoldaşlar şehit düşmüşlerdir.

Düşman, yapmış olduğu operasyon sırasında uçak saldırılarında şehit düşen Munzur, Ferdi, Cem, Orhan ve Tuncay yoldaşlar ile 28 Kasım’da şehit düşen Aşkın, Bakış ve Hakan yoldaşların cenazelerini almış, ancak diğer cenazelere ulaşamamıştır.

Şehit düşen diğer yoldaşlardan Zilan ve Özlem yoldaşların cenazelerini bulmamıza rağmen, Ahmet ve Ekin yoldaşların ise bedenleri uçak saldırısından kaynaklı bütünlüğünü kaybettiği için bulunamamıştır.”