Home » Zeynel Çakıl (Haydar)
Zeynel Çakıl

Zeynel Çakıl (Haydar)

Ölümsüzleştiği tarih: 5-6 Ağustos 2018

1993 Dersim/Mazgirt’e bağlı Alhan köyü doğumlu olan Zeynel yoldaş, Kürt-Alevi kökenlidir. TKP/ML ile küçük yaşlarda tanışan ve partinin ismiyle büyüyen Zeynel yoldaş; devrimci mücadeleye, esas olarak üniversite okumak için gittiği İzmir’de gençliğin akademik-demokratik mücadelesine katılarak başlamıştır.

Sistemin halk gençliğine sunduğu ve dayattığı gelecekten yoksun ve yozlaşmış yaşamın ayırdına varan Zeynel yoldaş, bunu reddederek 2016 yılında daha ileri düzeyde bir mücadele için Halk Ordusu TİKKO saflarına katılmıştır. Burada 6 Mayıs 2016’da ölümsüzleşen Haydar Arğal yoldaşın ismini taşımak istemiş, onların inancını da kuşanarak Dersim dağlarının Haydar’ı olmuştur.

Öğrenci/yarı aydın kökenli bir yoldaş olarak, buna özgü özelliklerinin bilincine varma ve aşma çabasıyla ön plana çıkmış ve görevlerine dört elle sarılmıştır.

Zeynel (Haydar) yoldaş, Ovacık/Mercan Dağları’nda bölgede bulunan TKP/ML TİKKO gerillaları ile Düşman güçleri arasında 5 Ağustos akşamı başlayan ve 6 Ağustos sabahına kadar süren çatışmada Mustafa Sarıca (Taylan), İlker Tezer (Yusuf), Tanju Er (Samet), Tarık Akın (Yetiş) ve Mehmet Keleş (Mahir) yoldaşlarla beraber son mermilerine kadar direnerek ölümsüzleşti.

Zeynel Çakıl (Haydar) yoldaş, ölümsüzleştiğinde TKP/ML militanı ve TİKKO savaşçısıydı.

Zeynel Çakıl (Haydar)

Zeynel Çakıl (Haydar)


gamzegül kaya-zeynel çakıl

gamzegül kaya-zeynel çakıl