Home » Hıdır Oğur
Hıdır Oğur

Hıdır Oğur

Ölümsüzleştiği tarih: 27 Mayıs 2007

15 Ekim 1973 yılında Dersim Çemişgezek’e bağlı Uskex köyünde doğan Hıdır Oğur (Aşkın) yoldaş, aslen Aliboğazı Hovik köyündendir. Uzun yıllar MKP saflarında gerilla faaliyeti yürüten yoldaş, 2002 yılında Avrupa’da partimiz saflarında örgütlenmiştir. 2004 yılında gerillaya katılma isteğinde bulunan yoldaş 2005 yılında yıllardır uzak kaldığı dağlara tekrar dönmüştür. 2006 yılında bazı sorunlardan kaynaklı, PKK gerillalarının yanında misafir olarak kalmıştır.

Bu süre zarfında partimizle olan bağı geçici olarak kopmuştur. Ancak her fırsatta “sorunlarımı Partimle çözeceğim” yaklaşımı içinde olmuştur. Tekrardan görüşme olanaklarının olduğu bir dönemde PKK gerillası Mahmut POLAT ile beraber bir görev için gittiği kendi köyü olan Uskex’te bir ihbar sonucu kaldıkları ev kuşatılmıştır. Düşmanın saatlerce süren “teslim ol” çağrılarına Mahmut POLAT ile beraber silahlarıyla yanıt vermişlerdir. Düşman, teslim olmayacağını anladığı iki gerillanın bulunduğu evi önce lav silahlarıyla vurmuş, sonrasında ateşe vermiştir. Son mermilerine kadar direnen Hıdır OĞUR yoldaş ile Hewal Mahmut POLAT 27 Mayıs 2007 tarihinde ölümsüzleşmiştir.

Hıdır OĞUR yoldaş bu göreve gitmeden bir gün önce alanda bulunan HPG Yönetim kademesine “Eğer şehit düşersem, Partime söyleyin; ben TKP/ML militanı olarak anılmak istiyorum” demiştir. Yaşadığı soruna rağmen Partisine bağlılığını her fırsatta ifade eden Hıdır OĞUR yoldaşın bu yaklaşımı TKP/ML 8. MK 4. Toplantısında değerlendirilmiş ve “Dersim Parti Komitesi 5. Toplantısının 9 no’lu gündeminde tartışılarak komitemize iletilen, devrim şehidi Hıdır Oğur’un parti şehidi olarak kabul edilmesine yönelik öneri değerlendirildi. Şehit düşmeden önce alan önderliği ile yaşadığı bazı sorunlar nedeniyle bağını kopartmış bulunan Hıdır Oğur’un partimizle organik ilişkisi kesilmiştir.

Bu aşamadan sonra partimizle yaşadığı sorunları aşma çabası içerisinde olduğu, yanında bulunduğu dost güçlerin (HPG) ifadesidir. Ama daha önemlisi alandaki yoldaşlara, partiye bağlı kalacağı ve TİKKO gerillası olarak anılmak istediğine dair söyledikleridir. Partimiz Hıdır Oğur’a ve 27 Mayıs 2007’deki çatışmada savaşarak şehit düşen Mahmut Polat’a sahip çıkmış ve sonsuzluğa uğurlanma törenini de üstlenmiştir. Bundan itibaren Hıdır Oğur, parti şehidi olarak anılacaktır.” denilerek parti şehidi olarak kabul edilmiştir.

(27 Mayıs 2006’da Dersim Çemişgezek’te şehit düşen, Hıdır Oğur ve Mahmut Polat’ın anısına 2 Şubat 2011 tarihinde Dersim Aliboğazı’nda yaşanan göçük nedeniyle ölümsüzleşen Sefagül Kesgin (Eylem) yoldaşın yazdığı anlatı.)  Yazıyı okumak için TIKLAYIN…