Home » Mehmet Beyhan
Mehmet Beyhan

Mehmet Beyhan

Ölümsüzleştiği tarih: 20 Aralık 1980

1977 yılından itibaren TKP/ML militanı olarak Urfa Siverek’te faaliyet yürütmeye başladı. 1979’da Aziz Gözetmen yoldaşın Devrimci Doğu Kültür Derneği (DDKD) üyesi sosyal-faşistlerce katledildiği saldırıda 9 kurşunla yaralanıp 1.5 ay hastanede yattı. Sıkıyönetim ve sonrasında cuntanın gelişi Onu yıldırmadı. Askeri faşist diktatörlüğün bölgede estirdiği teröre rağmen O asla gerilemedi. Evli ve çocukları olan Mehmet Beyhan, ailesiyle birlikte maruz kaldıkları polis terörüne inancı ve kararlılığıyla cevap verdi. TKP/ML militanı olarak görevlendirildiği bölgede çeşitli askeri eylemlere de katıldı.

Başka bir yapının yaptığı eylem sonrası yapılan gözaltılarda gözaltına alınan Mehmet Beyhan, burada da direniş geleneğini büyüttü. Direnişi karşısında acizleşen düşman tarafından 20 Aralık 1980’de Siverek’te Meydan Polis Karakolundan alınıp, götürüldüğü yerde kurşuna dizilerek alçakça katledildi. Polis ardından kaçarken ateş açtığı yalanını uydurdu.

“(…) De ki tuvalete gittin, kapıyı tam kapatamıyorsun. Sen daha adım atar atmaz, dışarı bir asker sayıyor; bir, iki, üç, çık lan! Mecbur çıkacaksın, ister bitirmiş ol, ister olma… Çıkıyorsun… Yaşamın her safhası işkence.

Vahşeti anlatamadım aslında… İşkencehaneye ilk getirildiğim gün, odada biri daha daha vardı. Kendini tanıtırken adını duyduk: Mehmet Beyhan. TİKKO davasından alınıyor. Sonra duyduk ki, cesedini bir arazide buluyorlar. Onu orada öldürdüler.”

– PKK davasından yargılanan Celil