Home » Mustafa Toptaş (Zeynel-Refik)
Mustafa Toptaş

Mustafa Toptaş (Zeynel-Refik)

Ölümsüzleştiği tarih: 25 Nisan 2000

“Bizi gördüğün zamanki o sıcak samimi içten gülümsemen hemen dikkatimi çekmişti. Zaten bu gülümsemen yüzünden hiç eksik olmuyordu. Yıllarca çalışarak sömürüyü direkt yaşamıştın. Ezilmişliğin sömürülmüşlüğün ne demek olduğunu çok iyi biliyor ve kendin gibi olan emekçi halkımızla hemen sıcak bağlar kuruyordun.” (Bir yoldaşının anlatımından)
Dersim’in Nazimiye ilçesine bağlı Sarıyayla köyünde Kürt ve Alevi kökenli bir ailenin çocuğu olarak doğan Mustafa Toptaş (Zeynel, Refik), 1996 yılında TMLGB’nin İstanbul semt örgütlenmesinde örgütlenmişti. Katıldığı bir eylemde yakalanarak bir süre Bayrampaşa Hapishanesinde kaldı. ‘98 yılında Karadeniz bölgesindeki gerilla birliklerine Münire Sağdıç ile birlikte katılmıştı. Mustafa Toptaş ölümsüzleştiğinde TKP/ML militanı, TİKKO savaşçısıydı.

DERSİM/OVACIK MERCAN VADİSİ ŞEHİTLERİ

“Bu ordu, yılmaz bir ruha sahiptir ve bütün düşmanları alt etmeye ve asla teslim olmamaya kararlıdır. Durumlar ne kadar zor ve çetin olursa olsun bu orduda son er kalırsa bile, o savaşa devam edecektir” (Mao)
Nelere tanıklık etmemişti ki “Medetsiz Munzur”. 38’lerden bu yana nice zulüm, nice direnişlere tanıklık etmişti Dersim halkı. Nice yiğitlerin kanı akmıştı o tarih yazılan topraklara. ilk umutlar orada atılmıştı toprağa. Ve yiğitlerin kanlarıyla sulanan tohum kök saldı toprağa ve büyüdü. inançla, umutla büyüdü yürüyüş. 25 Nisan 2000 tarihinde Dersim/Ovacık’ın Mercan Vadisinde TKP/ML önderliğinde savaşan Halk Ordusu TIKKO’ya bağlı bir gerilla birliğinin Mercan Vadisi’nde bir pusu sonucunda düşmanla girdikleri çatışmada Yusuf Ayata, Hasan Akyol, Fehiman Bozgurt, Umut Il, Fikret Vural, Zeynel Erdoğan ve Mustafa Toptaş ölümsüzleşti.