Home » Fikret Vural
Fikret Vural

Fikret Vural

Ölümsüzleştiği tarih: 25 Nisan 2000

1971 yılında Balıkesir’de Türk ve Alevi kökenli yoksul bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Fikret Vural, Proletarya Partisi ile İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi Matematik Bölümünde okurken tanıştı. ‘91 yılında TMLGB çevresinde hareket eden Fikret Vural, kısa bir süre sonra örgütlü faaliyete başladı. TMLGB’nin gerilla cephesine kan taşıması yönündeki çağrısı karşısında tereddüt göstermeyerek ‘93 yılında Dersim bölgesindeki gerilla birliklerine katıldı. TKP/ML Aday Üyesi olduğu koşullarda partili kimliğine ters bir şekilde KKSG ile Partiyi “birleştirme” iddiasıyla ortaya çıkan “bağımsızlarla” hareket etti. 96’da özeleştiri vererek yeniden TKP/ML’ye dönen Fikret Vural, Dersim birliğinin yola çıktığı ‘99 yılı yazına kadar Tokat, Amasya, Samsun’a kadar çeşitli gerilla bölgelerinde ve ihbarcı, işbirlikçilere yönelik gerçekleştirilen eylem birimlerinde görev aldı.
Ölümsüzleştiğinde TKP/ML militanı, TİKKO savaşçısıydı.

DERSİM/OVACIK MERCAN VADİSİ ŞEHİTLERİ

“Bu ordu, yılmaz bir ruha sahiptir ve bütün düşmanları alt etmeye ve asla teslim olmamaya kararlıdır. Durumlar ne kadar zor ve çetin olursa olsun bu orduda son er kalırsa bile, o savaşa devam edecektir” (Mao)
Nelere tanıklık etmemişti ki “Medetsiz Munzur”. 38’lerden bu yana nice zulüm, nice direnişlere tanıklık etmişti Dersim halkı. Nice yiğitlerin kanı akmıştı o tarih yazılan topraklara. ilk umutlar orada atılmıştı toprağa. Ve yiğitlerin kanlarıyla sulanan tohum kök saldı toprağa ve büyüdü. inançla, umutla büyüdü yürüyüş. 25 Nisan 2000 tarihinde Dersim/Ovacık’ın Mercan Vadisinde TKP/ML önderliğinde savaşan Halk Ordusu TIKKO’ya bağlı bir gerilla birliğinin Mercan Vadisi’nde bir pusu sonucunda düşmanla girdikleri çatışmada Yusuf Ayata, Hasan Akyol, Fehiman Bozgurt, Umut Il, Fikret Vural, Zeynel Erdoğan ve Mustafa Toptaş ölümsüzleşti.