Home » Zeynel Erdoğan
Zeynel Erdoğan

Zeynel Erdoğan

Ölümsüzleştiği tarih: 25 Nisan 2000

1972 yılında Sivas’ın Kangal ilçesine bağlı Kürekli Köyü, Dedeler mezrasında Kürt ve Alevi kökenli bir ailenin çocuğu olarak doğdu. Ailenin en son çocuğuydu. Çocukluğu köyde geçen Zeynel Erdoğan, onsekiz yaşından sonra ekonomik ve sosyal nedenlerden dolayı yaşamını büyük şehirlerde sürdürme kararını vererek İstanbul’a göç etti. Zeynel Erdoğan, İstanbul’da devrimci düşüncelere sempati duyarak TKP/ML düşünceleriyle tanıştı. 1997’de TMLGB Semt Komitesinde örgütlenerek çeşitli bombalama eylemlerinde yer aldı. ‘99 baharında gerillaya katıldı. Kısa sürede gerillaya uyum gösterdi. Bu duruşunda şehitler karşısındaki sorumluluk bilincinin, mücadeledeki kararlılığının büyük etkisi bulunmaktadır. Zeynel Erdoğan, ölümsüzleştiğinde TKP/ML militanı, TİKKO savaşçısıydı.

Yeğeni Zeynel Erdoğan’ı anlatıyor….
“insanlarla ilişkileri çok güzeldi. ilkokul mezunu olmasına rağmen kendini geliştirmişti. En çok sevdiğim özelliği her şeyini insanlarla paylaşmak isteğiydi. Bizlere hep kitap okumamızı önerirdi. Bir şeyler öğrenmek için araştırma yapmamızı, sürekli kendisine soru sormamızı isterdi. Güzel taşlara merakı vardı. Köyde güzel taşları toplayarak kendine ait bir ziyaret yapmıştı. Şu anda kenarları demirle çevrili. Sürekli sulanıyor….”

DERSİM/OVACIK MERCAN VADİSİ ŞEHİTLERİ

“Bu ordu, yılmaz bir ruha sahiptir ve bütün düşmanları alt etmeye ve asla teslim olmamaya kararlıdır. Durumlar ne kadar zor ve çetin olursa olsun bu orduda son er kalırsa bile, o savaşa devam edecektir” (Mao)
Nelere tanıklık etmemişti ki “Medetsiz Munzur”. 38’lerden bu yana nice zulüm, nice direnişlere tanıklık etmişti Dersim halkı. Nice yiğitlerin kanı akmıştı o tarih yazılan topraklara. ilk umutlar orada atılmıştı toprağa. Ve yiğitlerin kanlarıyla sulanan tohum kök saldı toprağa ve büyüdü. inançla, umutla büyüdü yürüyüş. 25 Nisan 2000 tarihinde Dersim/Ovacık’ın Mercan Vadisinde TKP/ML önderliğinde savaşan Halk Ordusu TIKKO’ya bağlı bir gerilla birliğinin Mercan Vadisi’nde bir pusu sonucunda düşmanla girdikleri çatışmada Yusuf Ayata, Hasan Akyol, Fehiman Bozgurt, Umut Il, Fikret Vural, Zeynel Erdoğan ve Mustafa Toptaş ölümsüzleşti.