Home » Gül Kaya (Nergiz)
Gül Kaya

Gül Kaya (Nergiz)

Ölümsüzleştiği tarih: 23 Nisan 2018

1993 Antep’in Nizip ilçesine bağlı Köseler köyü doğumlu olan Gül Kaya(Nergiz) yoldaş 2007 yılında, Ankara’da gençlik faaliyeti ile aktif mücadele yaşamına adım atmış, kısa zamanda demokratik mücadelenin çeperlerini aşarak ilerleme göstermiş ve Komsomol içinde örgütlenmiştir. Ankara’da üniversite öğrenci gençliğinin mücadelesinin de aktif öznesi olan yoldaş, bu dönem içinde Komsomol’a  üye olmuştur. Ankara’da Komsomola bağlı komitede örgütlenen  Gül yoldaş kısa zaman sonra, gençliğin başka alan faaliyetlerinin örgütlenmesinde de görev almıştır. Genç yaşında gösterdiği ilerleme ile 2012’de TMLGB Merkez Komitesi’nde görev almıştır. Genç yaşında önderleşen Gül yoldaş teoriye yatkınlığı, partiye bağlılığı ve öz verisi ile Komsomol örgütlenmesinin her alanda oluşturulması ve sürekliliğinin sağlanmasında ciddi bir fedakarlıkla faaliyet yürütmüştür.

Yoldaşın hiç tereddütsüz üstlendiği ve yerine getirmeye çalıştığı her görev ve sorumluluk O’nu partiye bir adım daha yaklaştırmıştır. TKP/ML’nin gerillaya katılım çağrısına hiç tereddütsüz yanıt olmasının nedeni de budur . Yoldaş Komsomolda üstlendiği görevi devrederek, 2014 yılında gerillanın Nergiz’i olmuştur.

Nergis Gülmez yoldaşın kararlılığını, direncini, fedakarlığını, korkusuzluğunu kendine örnek alarak adımladı patikaları. 12’lerin kaybıyla birlikte, ölümsüzleşen yoldaşların bıraktığı görevleri de üstlenerek, partiyle daha fazla bütünleşme çabasıyla, daha fazla görev ve sorumluluk alma bilinciyle, büyük bir özveri ve fedakarlıkla yürüdü Gül yoldaş. Gerilla alanında da kadın faaliyetinin öznesi ve örgütleyenlerinden olmuştur. 

23 Nisan 2018’de Dersim Aliboğazı’na, TC Ordusunun 4 taburluk bir güçle yaptığı operasyonda “teslim olun” çağrılarına Hasret Tanrıverdi (Çiğdem) ile beraber silahlarıyla yanıt verdiler. Gül (Nergiz) yoldaş teslim olmama geleneğine bir halka daha ekleyerek ölümsüzleştiğinde TKP/ML ileri Militanı, TİKKO Parti Kadın Komitesi üyesi ve TİKKO savaşçısıydı.

Dersim Bölge Komutanlığı açıklamasından:

“… 23 Nisan 2018 tarihinde Dersim Aliboğazı alanında gerilla güçlerimize yönelik bir operasyon düzenlenmiştir. Kendi ifadelerine göre 4 taburluk bir güçle düzenlenen operasyon, sabaha karşı saat: 5.30’da 2 keşif uçağı desteğinde savaş uçaklarının alanı yoğun bir şekilde vurmasıyla başlatılmıştır. Devamında Atak helikopterlerinin bombardımanı eşliğinde sözü edilen 4 taburluk düşman gücü alana helikopterlerle indirilmiştir. Düşman güçleri, alanda yaygın bir şekilde konumlanmış, arama tarama faaliyetine başlamıştır. Öğle saatlerine doğru bir grup düşman gücünün bir birimimizin konumlandığı alana yaklaşması üzerine yoldaşlarımız düşman gücüne ateş açmış, devamında düşmanın da itiraf ettiği gibi “göğüs göğse bir çarpışma” yaşanmıştır.

Bu çarpışma sonucunda, Parti İleri Militanı, TİKKO Parti Kadın Komitesi Üyesi, Dersim Bölge Komutanlığı Yedek Üyesi ve söz konusu birimimizin komutanı olan; 2011 yılında Komsomol saflarından TİKKO’ya katılan 1993 Erzincan doğumlu Çiğdem (Hasret Tanrıverdi) yoldaş ile yine Parti İleri Militanı, TİKKO Parti Kadın Komitesi üyesi ve TİKKO savaşçısı olan; 2014 yılında Komsomol saflarından TİKKO’ya katılan, 1993 Antep doğumlu Nergiz (Gül Kaya) yoldaş, şehit düşmüştür….”

Çiğdem ve Nergiz: “Teslim olmak yok, direnişe devam“” başlıklı anı-anlatıyı okumak için TIKLAYIN.