Home » Mustafa Sarıca (Taylan)
Mustafa Sarıca

Mustafa Sarıca (Taylan)

Ölümsüzleştiği tarih: 5-6 Ağustos 2018

1987 Ankara doğumlu Mustafa Sarıca (Taylan) yoldaş, Türk-Sunni kökenliydi. Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Kimya Bölümü okurken devrimci düşünce ile tanışan Mustafa yoldaş, girdiği araştırma sürecinde İbrahim yoldaşın düşüncesiyle tanışmış ve etkilenerek TKP/ML saflarında yerini almıştır. İlk olarak TMLGB saflarında örgütlenen Mustafa yoldaş, gençliğin akademik-demokratik mücadelesinde Komsomol militanı olarak görev almış ve bu süreçte bir düşman operasyonu sonrası tutsak düşmüştür. Hapishaneden çıktıktan sonra da görevlerine dört elle sarılmış; mücadelesine artık TMLGB üyesi olarak devam etmiş ve çeşitli alanlarda görev almıştır. Üniversitede okuduğu bölüm itibari ile sistem içinde görece rahat bir yaşam koşulu olarak hazır olan işini de elinin tersiyle itmiştir. Sadece kendi yaşamını düşünecek bencilliğin içerisinde olmayarak, halkın yaşadığı baskı ve acıların kinini de kuşanarak gerillaya katılmak istemiştir.

2010 yılı Haziran ayında TİKKO saflarına katılan Mustafa yoldaşın dağlara kodlanmış ismi artık Taylan olmuştur. Mustafa yoldaş, gerilla alanında da sürekli olarak kendini geliştirmenin, partinin ve savaşın ihtiyaç ve görevlerine uygun şekillenmenin çabası içinde olmuştur. 2014 yılında birim komutanı olarak görev alan Mustafa yoldaş, 2015 yazında TKP/ML ileri militanı olarak konumlandırılmıştır. Düşmana kayıp verdiren birçok eylem pratiğinin örgütleyicileri arasında yer alan Mustafa yoldaş 15 Ekim 2015 tarihinde Amutka Karakolu’nun Güvenlik Tepesi’ne yönelik “Ankara Gar Katliamı’nda yaşamını yitirenlerin”anısına yapılan ve 4 düşman askerinin saf dışı bırakıldığı eylemde, saldırı kolunun komutanı olarak görev almıştır.

Partideki sağ tasfiyeci hizbe karşı alanda aktif tavır koyan yoldaşlar arasında yer alan Taylan yoldaş 2018 yılında Dersim Bölge Komutanlığı üyesi olarak görev almış ve ölümsüzleştiği tarihe kadar bu görevini layıkıyla sürdürmüştür.

O, gösterdiği irade, çaba ve sorumluluk bilinci ile kendini sürekli aşmanın, devrimcileşmenin somut bir ifadesi olarak bilincimizde yer etmiştir.

Ovacık/Mercan Dağları’nda bölgede bulunan Mustafa Sarıca (Taylan) yoldaşın komutasındaki TKP/ML TİKKO gerillaları ile Düşman güçleri arasında 5 Ağustos akşamı başlayan ve 6 Ağustos sabahına kadar süren çatışmada İlker Tezer (Yusuf), Tanju Er (Samet), Tarık Akın (Yetiş) ve Mehmet Keleş (Mahir), Zeynel Çakıl (Haydar) yoldaşlarla birlikte son mermilerine kadar direnerek ölümsüzleşti.

Ölümsüzleştiğinde TİKKO Dersim Bölge Komutanlığı Üyesi olarak görev yürüten Mustafa Sarıca (Taylan) yoldaş, aynı zamanda TKP/ML ileri militanıydı.