Home » Nurgüzel Yaşar
Nurgüzel Yaşar

Nurgüzel Yaşar

Ölümsüzleştiği tarih: 19 Temmuz 1992

1969 Kars’ın Selim kazasının Baykara köyünde doğan ve anne tarafından Çerkez olan Nurgüzel Yaşar, yaşamını İstanbul Gültepe’de geçirir. Küçüklüğünden beri devrimcilerle iç içe olan Nurgüzel, Gülkad’da halk oyunları dersi verdiği süreçte örgütlü mücadeleye katılır. 1991 yılında ilişkilerinin çok iyi olduğu ailesine “yanlış bir şey yapmadığını, halkın mücadelesi için savaşacağını” ifade ettiği ve çok sevdiği babasına da onun “yüzünü kızartacak hiçbir şey yapmayacağını” söyleyen bir mektup bırakarak profesyonel yaşama atılır. Çocukluğundan beri asi ve kararlı bir kişiliğe sahip olduğunu; kendisi istemeden kimsenin O’na bir şey yaptıramayacağını bilen ailesi, bu kararına saygı gösterir. Nurgüzel, ailesini en son Maltepe’de katledilmeden bir hafta önce görür. Bütün yaşamı boyunca insanlarla iletişim kurmakta hiç sıkıntı yaşamayan Nurgüzel, yoldaşlarının arasında da bu özelliğiyle dikkat çekmiştir. Nurgüzel Yaşar, 19 Temmuz 1992’de Hasan Demir ve Ramazan Ceviz ile birlikte Maltepe’de katledildiğinde TKP/ML ileri militanıydı.

MALTEPE KATLİAMI

Hasanpaşa katliamında katledilen yoldaşlarının henüz daha kanı kurumadan bir yıl sonra bu kez devletin yargısız infaz timleri; 19 Temmuz 1992 tarihinde Kartal Maltepe’de Hasan Demir, Nurgüzel Yaşar ve Ramazan Ceviz’i katlettiler.
Üzerinden 30 adet kurşun çıkan Ramazan Ceviz’in ayak topuğunda kurşun yarası olması, boyun ve kolunun kırık olması, nasıl vahşice katledildiğinin kanıtıydı. Ramazan Ceviz’in cenazesi Adana’da, Hasan Demir’in cenazesi Bursa’da, Nurgüzel Yaşar’ın cenazesi İstanbul’da toprağa verildi. Bu yargısız infazlar TMLGB güçleri tarafından İstanbul’da yapılan molotoflu saldırılarla protesto edildi.