Home » Hasret Tanrıverdi (Çiğdem)
Hasret Tanrıverdi

Hasret Tanrıverdi (Çiğdem)

Ölümsüzleştiği tarih: 23 Nisan 2018

1993 Erzincan doğumlu olan Hasret Tanrıverdi (Çiğdem) yoldaş, henüz 14 yaşındayken Erzincan’da TKP/ML düşünceleri ile tanışmış, üniversite okumak için gittiği Ankara’da ise TMLGB saflarında örgütlenmiştir.  Hasret Tanrıverdi yoldaş, bu dönem bir yandan gençliğin demokratik ve siyasi mücadelesinde diğer yandan da Ankara’nın emekçi semtlerinde kitlelere TKP/ML’nin düşüncelerini taşımada ön saflarda yer almıştır. Henüz genç ve deneyimsiz olmasına rağmen politik ve ideolojik olarak kendisini sürekli yenileme ve geliştirme çabası içerisinde olan Hasret yoldaş; 2011 yılında düzenle olan tüm bağlarını kopararak, Beşler’den boşalan mevzilerin ilk kadın yüzlerinden biri olmuştur.  2011 Temmuz’unda Halk Ordusu saflarına katılan Hasret yoldaş, kısa sürede kendisini askeri olarak da geliştirerek, komutanlaşmıştır. Aynı dönemde TİKKO içerisinde Parti Komitesine bağlı olarak kurulan Kadın Komitesi’nin üyesi olarak Kadın çalışmalarına öncülük eden yoldaşlar arasında yer almıştır. Tüm bu gelişme süreci O’nu partiye bir adım daha yakınlaştırmış ve bu süreçte Parti İleri Militanı olarak konumlanmıştır.

Hasret yoldaş gerilla alanında kitle toplantılarının, askeri çalışmaların aktif bir öznesi olarak öne çıkan yoldaşlar arasında olmuştur. Bir dizi eylemin örgütleyicisi ve komutanı olarak başarılı bir faaliyet sürdüren Hasret yoldaş, 2016 yılında Dersim Bölge Komutanlığı Yedek Üyesi olarak konumlandırılmıştır.  

Karşılaştığı zorlukları aşmada dirayetli ve kararlı olan Hasret yoldaş, geleceğe olan inancını ve kararlılığını, partiye ve yoldaşlarına olan bağlılığını pratik duruşunda hiç eksik etmemiş, 2017 yılında TKP/ML saflarında boy veren sağ-tasfiyeci hizbe karşı aktif bir tavır sergilemiştir.

23 Nisan 2018 tarihinde Dersim Aliboğazı’nda 4 taburluk bir güçle operasyon başlatan düşman güçleri tarafından Hasret Tanrıverdi (Çiğdem) ve Gül Kaya (Nergiz) yoldaşın da içinde bulunduğu grubun kaldıkları nokta kuşatılmıştır. Grubun komutanı olan Hasret yoldaş, bir an bile tereddüt etmeden Gül Kaya (Nergiz) yoldaşla beraber, “teslim olun” çağrılarına; kendilerini kuşatmaya çalışan düşman güçlerini mermi yağmuruna tutarak  yanıt vermişlerdir. Hasret yoldaş, yanındaki mevzide ölümsüzleşen Gül Kaya (Nergiz) yoldaşın da inancını kuşanarak son mermisine kadar çatışarak ölümsüzleşmiştir. 

Hasret yoldaş ölümsüzleştiğinde TKP/ML ileri militanı, TİKKO Parti Kadın Komitesi üyesi ve Dersim Bölge Komutanlığı Yedek üyesidir.

Dersim Bölge Komutanlığı açıklamasından:

“23 Nisan 2018 tarihinde Dersim Aliboğazı alanında gerilla güçlerimize yönelik bir operasyon düzenlenmiştir. Kendi ifadelerine göre 4 taburluk bir güçle düzenlenen operasyon, sabaha karşı saat: 5.30’da 2 keşif uçağı desteğinde savaş uçaklarının alanı yoğun bir şekilde vurmasıyla başlatılmıştır. Devamında Atak helikopterlerinin bombardımanı eşliğinde sözü edilen 4 taburluk düşman gücü alana helikopterlerle indirilmiştir. Düşman güçleri, alanda yaygın bir şekilde konumlanmış, arama tarama faaliyetine başlamıştır. Öğle saatlerine doğru bir grup düşman gücünün bir birimimizin konumlandığı alana yaklaşması üzerine yoldaşlarımız düşman gücüne ateş açmış, devamında düşmanın da itiraf ettiği gibi “göğüs göğse bir çarpışma” yaşanmıştır.

Bu çarpışma sonucunda, Parti İleri Militanı, TİKKO Parti Kadın Komitesi Üyesi, Dersim Bölge Komutanlığı Yedek Üyesi ve söz konusu birimimizin komutanı olan; 2011 yılında Komsomol saflarından TİKKO’ya katılan 1993 Erzincan doğumlu Çiğdem (Hasret Tanrıverdi) yoldaş ile yine Parti İleri Militanı, TİKKO Parti Kadın Komitesi üyesi ve TİKKO savaşçısı olan; 2014 yılında Komsomol saflarından TİKKO’ya katılan, 1993 Antep doğumlu Nergiz (Gül Kaya) yoldaş, şehit düşmüş; bir yoldaşımız ise ağır yaralı bir şekilde düşmana esir düşmüştür.”

 

“Çiğdem ve Nergiz: “Teslim olmak yok, direnişe devam” başlıklı anı-anlatıyı okumak için TIKLAYIN.