Home » Halil Türker
Halil Türker

Halil Türker

Ölümsüzleştiği tarih: 26 Eylül 1999

Çilekeş Tokat’ın bağrında açan asi bir dağ çiçeğiydi Halil Türker. Tokat Merkez’e bağlı (Aktepe) Bolus köyünde solumuştu yoksulluğun, zulmün ilk karanlık havasını. Sonra bağrında büyüdüğü Gıjgıj’ın bıçkın delikanlısıydı. Devrimci mücadeleyle tanışmadığı dönemlerde bile haksızlıklara karşı tahammülsüz tavırlarıyla tanırdı mahallesi Onu.
1973 doğumlu olan Halil Türker, ekonomik sıkıntılardan kaynaklı ortaokuldan ayrılmak zorunda kalmış ve küçük yaşta çalışmaya başlamıştır. ‘92 yılında çalıştığı Tokat Devlet Hastanesinde hastane yöneticilerinin faşist uygulamalarına karşı sendikal örgütlenme çalışmaları yürütmüştür. 1993 yılında Parti ile tanışan Halil Türker, çok yeni olmasına karşın disiplinli oluşu, çalışkanlığı, fedakarlığı ve militanlığı ile kısa sürede gelişmiştir. ‘94 yılında Proletarya Partisi’nin yaşadığı darbe-tasfiye saldırısında dağınıklıktan kaynaklı bir süre bağlantısız kalmış, ‘96 sonlarında TKP/ML ile tekrar bağlantı kurarak yerel faaliyete büyük katkılar sunmuştur. Dilek Konuk, Zeynel Çalpar, Kemal Tutuş gibi birçok yüreği “umudun adı” dediği Parti ile tanıştırmıştır.
‘97 yılında Özgür Kemal Karabulut’un şehit düşmesinin ardından gerçekleştirilen bir eylemde gözaltına alınan Halil Türker, iki yıla yakın kaldığı Ulucanlar Hapishanesi’nde Parti bilincini daha da yükseltti. Ulucanlar’daki temsilcilik görevini TKP/ML ileri militanı olarak 26 Eylül 1999’daki Ulucanlar katliamına kadar layıkıyla yerine getirdi.
Ulucanlar katliamının o karanlık vahşetinde devrimci ve komünist değerleri can bedeline koruyan Halil Türker, başından aldığı kurşunla 9 devrimci dostuyla birlikte ölümsüzleşirken, yüzündeki son gülümseme hapishanelerin direniş tarihine silinmemek üzere kazındı. Halil Türker, şimdi Gıjgıj’ın eteklerindeki Ali mezarlığında Tokat topraklarının bağrında, sevdalısı olduğu dağları seyreyliyor.

ULUCANLAR KATLİAMI

26 Eylül 1999 tarihinde F tipi Hapishanelere geçişin ilk provasını yapan devlet, Ankara Ulucanlar Hapishanesinde 10 devrimci tutsağı işkence ederek katletti.

Katledilen devrimcilerin isimleri:

Ümit Altıntaş (TKİP)
Abuzer Çat (MLKP)
Zafer Kırbıyık (TİKB)
Halil Türker (TKP/ML)
Habip Gül (TKİP)
İsmet Kavaklıoğlu (DHKP/C)
Önder Gençarslan (MKP)
Aziz Dönmez (DHKP/C)
Ahmet Savran (DHKP/C)
Mahir Emsalsiz (MKP)