Home » Barış Aslan (Hakan)
Banş Aslan

Barış Aslan (Hakan)

Ölümsüzleştiği tarih: 1 Kasım 1999

Hakan kod adlı Barış Aslan, 1978 yılında Yozgat’ın Sorgun ilçesine bağlı Karabalı köyünde dünyaya geldi. Şehit düştüğünde TKP/ML’nin ileri militanı, Halk Ordusu TİKKO’nun bazı görev birimlerinde sorumluluk alan bir komutanıydı. Barış Aslan, 1991 yılına kadar doğduğu köyde yaşamış, bu yıldan sonra ise Almanya’da yaşayan babasının yanına yerleşmiş ve burada ilk olarak TKP/ML’nin düşünceleri ile tanışmıştır. Hamburg’ta hem okula devam etmiş, hem de mücadele yürütmüştür. 2. OPK’nın ardından Proletarya Partisinin girdiği yönelimden oldukça etkilenmiş ve bunu kendisine bir sıçrama noktası yapabilmiştir. Ve bu sıçramanın sonucu olarak da kendisini partisine sunmakta gecikmemiştir. Her göreve hazır olduğunu belirterek öncelikle yurtdışında belli görevler üstlenmiştir. 1998 yazında ülkeye gelen Barış Aslan, kendisinden önce gerillaya katılan Hakan Karabulut’un şehit düşmesinden de çok etkilenerek ona layık olma sözünü dağların doruklarında yerine getirmiştir. Gerilla yaşamı içinde karşılaştığı tüm zorluklar Onun için mücadeleden kaçışın değil çelikleşmenin vesilesi olmuştur. Onu en iyi kendi kalemi ile yazdığı “vur eskiye yıkılsın, omuz ver yeniye yeşersin” başlıklı yazısından tanıyabiliriz. Şöyle diyordu Barış Aslan yazısında;
“… büyüyen kavgamızın ihtiyaçları artmışken ben vardığım aşama ile yetinmeyi aklımın ucundan bile geçiremem. Kesinlikle zorunludur yeni zirveleri hedeflemem. ideolojide derinleşmem, siyasette yetkinleşmem, örgütsel yaşamda ustalaşmam. Çünkü alıp giden zamanda yeni eskimeye ve bugünün yenisi yarının yenisiyle eskimiş olarak çatışmaya mahkumdur…”

HIZARALAN ŞEHİTLERİ

1 Kasım 1999 tarihinde Tokat’ın Erbaa ilçesi Hızaralan deresi mevkiinde TC askerlerinin pususu sonucu TİKKO gerillaları Barış Aslan ve Cem Ergüldü ölümsüzleşti.