Home » Nurgül Bölükbaş (Yıldız)
Nurgül Bölükbaş

Nurgül Bölükbaş (Yıldız)

Ölümsüzleştiği tarih: 16 Ağustos 1993

15 Ekim 1970 Ordu Fatsa doğumlu olan Nurgül Bölükbaş (Yıldız) gerici ve zengin sayılabilecek bir aileye mensuptu. Ailesinin malına, mülkünü reddedip insanlığın kurtuluşu için TKP/ML saflarında sınıf savaşımında yerini aldı.
Nurgül Bölükbaş, Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Hemşirelik Yüksek Okulu mezunuydu. Sosyalist düşünceyle 1988’de üniversite yıllarında tanıştı. Üniversiteyi bitirdikten sonra, Sivas Devlet Hastanesinde çalışmaya başladı. Sivas Tüm Sağlık-Sen üyesi de olan Nurgül Bölükbaş, TİKKO’ya katıldığı 1993 Nisan’ına kadar hastanenin, göz, KBB, acil ve cerrahi servislerinde çalıştı.
TKP/ML ileri militanı olan Nurgül Bölükbaş’ı, meslektaşı ve yoldaşının kaleminden okuyalım: “Onu hastane yataklarından çıkarıp kıra çeken güçlü inanç ve kararlılığa sahipti. Herkes tarafından ilk dikkatleri çeken aşırı sakinliğinin tepkiselliğe dönüştüğü sayılı anlar olmuştur. Hastalığı nedeniyle yürüyememesi, tedaviye yanıt vermemesi ve bu arada kıra çıkmak için belirlenen sürenin günden güne yaklaşıyor olması onu daha önceden tanık olmadığımız bir şekilde huzursuz ediyordu. Sonuçta sağlık durumu nedeniyle kendisiyle konuşulup ikna edilme kararı alınmıştı. Bunu yapmak bizim için çok güçtü. Kendisiyle konuşmaya hastaneye gittiğimizde yüzünde canlı, mutlu bir ifade vardı. Büyük bir coşkuyla o gün biraz kalkıp gezebildiğini anlatıyordu. Bu anlatımın ardından konuşmak bizim için daha güçleşmişti. Durumu kendisine anlattığımızda hiç itirazsız sonuna kadar dinledi bizi. Fakat bakışlarındaki sert ifade gözden kaçırılacak gibi değildi. Odada konuşmamızın ardından bir süre sessizlik oldu. O gözlerini bizden hiç ayırmamıştı. İlk sözü “bitti mi” oldu. Ve pek sık başvurmadığı sekter bir tavırla önce bizi suçladı, eleştirdi. Hastalığının kırsal alanda kendisine engel olamayacağını ve hiçbir şeyin kendisini durduramayacağını anlattı. Kısa bir süre sonra hızla iyileşme gösterdi ve bugünse inancını, kararlılığını pratiğiyle sergiledi.”

ORDU MESUDİYE ŞEHİTLERİ

16 Ağustos 1993’te Ordunun Mesudiye ilçesi Topçam nahiyesinde Ortaalan Köyü mezrasında konaklayan TIKKO birliğinin, ihbar sonucu TC güçleriyle girdiği çatışmada Nurgül Bölükbaş ve Muzaffer Kahraman ölümsüzleşti.