Home » Murat Deniz (Ömer-Erol)
Murat Deniz

Murat Deniz (Ömer-Erol)

Ölümsüzleştiği tarih: 10 Temmuz 2001

Tokat’ın Turhal ilçesine bağlı Yaylacık dağı Tekmezar kırsalında 10 Temmuz 2001 tarihinde TKP/ML TİKKO gerillaları ile TC askerleri ile çıkan çatışmada Murat Deniz ölümsüzleşti.
1972 yılında Kırklareli’nin Vize ilçesi Hasboğa köyünde doğan Murat Deniz, Boşnak milliyetindendi. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinde okurken DABK içinde örgütlendi. Proletarya Partisi’nin gerçekleştirdiği birlik sonrasında TMLGB MK üyeliği ve sekreter yardımcılığı görevlerinde bulundu. O darbeciliğe, kaçkınlığa, tasfiyeciliğe karşı aktif tavır aldı. Eskişehir, Ankara, Samsun, Bursa, İstanbul, Edirne, Amasya, Ordu, Çorum illerinin sorumluluğunu yürüttü. ‘94 yılında yaşanan darbe sonrası MLM hattı savunarak TKP/ML saflarında yerini aldı. 2. OPK sonrası KBK’da örgütlenen ve Tokat İl Komitesi sekreterliğini yapan TMLGB’nin Ömer’i dağların komutanı Erol olarak bilinen Murat Deniz, ölümsüzleştiğinde Ordu Parti Organı (OPO) üyesi ve TİKKO komutanı idi.
Tokat İl Komitesi sekreterliği görevini yürütürken devrimci bir örgüt olan TKP(ML)’nin kendi içinde yapmış olduğu Kardelen Harekatı adlı operasyonlarında ajan olduğunu söyledikleri unsurların verdiği ifadeler içinde Murat Deniz’in isminin de geçtiği iddia edildi. Bu nedenle Murat Deniz, 1996 yılında sorgulanmak amacıyla kırsal alana çekildi. 1999 Eylül ayında PMK-SB’nin yapmış olduğu toplantıda durumu ele alınarak 3 yıllık gözlem sonucu bu iddiaların asılsız olduğuna karar verildi ve o süreçten sonra OPO’da görevlendirildi.
O, bir komünist için en kötü durum olan ajan iddiası ile karalanmak istenmesine karşın hiçbir zaman Partisine ve devrime olan inancını kaybetmemiş, alıkonulmuş olduğu halde birçok çatışmada düşmana karşı gereken tavrı göstermiş asla yoldaşlarına olan güveninden ödün vermemiştir.