Home » Hakan Karabulut (Kenan)
Hakan Karabulut

Hakan Karabulut (Kenan)

Ölümsüzleştiği tarih: 9 Ağustos 1998

1971 yılında Balıkesir’e bağlı Bigadiç ilçesinin Akyar köyünde dünyaya gelen Hakan Karabulut, orta halli bir ailenin sekizinci çocuğudur. Pamuk tarlalarında çalışarak ya da hayvancılık yaparak geçimini sağlamaya çalışan ailesi, Hakan 10 yaşına geldiğinde Onu Almanya’daki abisinin yanına gönderir. 1989 yılında Almanya’da Proletarya Partisi’nin düşünceleri ile tanışan Hakan Karabulut, dost sıcaklığı, iyimserliği ve temizliği ile herkesin sevgisini kazanmıştır. En çok üzerinde durduğu nokta bunca zulme karşı, insanlığın kırıntısını dahi taşıyan herkesin karşı durması, birşeyler yapması gerektiğidir.
1994 yılında Proletarya Partisi’ne karşı girişilen darbede doğrudan yana tavır alan Hakan Karabulut, o dönemlerde okulunu da bitirmiş ve Almanya vatandaşı olmuştu. 1996 yılında yaşanan SAG ve ÖO sürecinden oldukça etkilenir ve eylemlerde aktif rol alır. 98 Haziran’ında Türkiye’ye gelerek gerillaya katılır. Sürekli özlemle bahsettiği gerillaya katılışını düğünü olarak gören Hakan Karabulut, bu mutluluğunu yurtdışında bulunan bir yoldaşını telefonla aradığında şöyle dile getirir:
“Şu an dünyanın en mutlu insanıyım. Bugün nişanlımla buluştum. Düğün gününü kararlaştırdık. Yarın nişanlımın ailesine el öpmeye gideceğiz.”
Gerillada bulunduğu süre içinde Kenan kod adını kullanan Hakan Karabulut, 9 Ağustos 1998 tarihinde TKP/ML TİKKO gerillaları ile TC askerleri arasında çıkan çatışmada Tokat Topçam Dedeliköy civarında ölümsüzleşmiştir.