Home » Akıner Çağlar
Akıner Çağlar

Akıner Çağlar

Ölümsüzleştiği tarih: 24 Temmuz 1998

Akıner Çağlar, Erzincan-Tercan’lı bir ailenin çocuğu olarak 5 Ocak 1961 yılında dünyaya geldi. 1980 öncesi İstanbul Bağcılar bölgesinde devrimci mücadeleye katılarak, 12 Eylül Askeri Faşist Cunta’sına karşı mücadele etti. Çevresinde bulunan Devrimci Sol’cularla birlikte eylemlere girişti. Bir süre sonra aranır duruma düştü.
1981 yılında Erzincan’da yakalandı. Oradan İstanbul Gayrettepe’deki işkencehaneye getirildi. Gerek Erzincan’da gerekse de İstanbul’da acımasız işkencelere tabi tutuldu. O kendisini daha sonra bir ay hastanede ve aylarca da hapishanede tedaviye muhtaç hale getirecek olan işkencelere-işkencecilere teslim olmadı. 6 yıl Metris ve Sağmalcılar hapishanelerinde TKP/ML davası tutsaklarıyla birlikte kaldı.
1986 yılının ortalarında tahliye oldu. Evliliğini bu süreçte yaptı. Hem üretimde çalışıyor hem de gücü oranında mücadeleye omuz veriyordu. Ancak iş olanakları olacağı açısından, akrabalarının da bulunduğu Akhisar’a göçtüler. 3 yıl kaldı orada. Geniş bir PARTİZAN kitlesinin yaratılmasına katkıda bulundu.
Akhisar halkıyla ve orada yaşayan Çingene halkıyla iyi ilişkiler geliştirdi. Bu 3 yıl içinde dağıtımını yaptığı Özgür Gelecek gazetesi, Akhisar’da geniş ve düzenli bir dağıtım ağına kavuştu.
Kendisine gelen profesyonel devrimci yaşam sürdürme ve gazetenin bir alanda temsilciliğini üstlenme teklifi Onun coşkusunu artırmıştı. Ve Özgür Gelecek Malatya Temsilcisi olarak göreve başladı,
24 Temmuz 1998’de görev için gittiği bir köyden dönerken çatladı Akıner Çağlar’ın yüreği!. Egemenlerin 90 yıl önce kaldırdıklarını söyledikleri sansürün kaldırılışı yalanlarına isyan etti.
Proletarya partisine ve yoldaşlarına güvenle söyledi son sözlerini; yanında başını kollarına almış yoldaşına; “Selam söyle yoldaşlara. Herşeyimi onlara emanet ediyorum. Mücadelem, çocuklarım, eşim yoldaşlarıma emanet. Bundan sonra ne olacağı konusunda merkez bürodaki yoldaşlar ne diyorlarsa öyle yapılacak. Beni yoldaşlarımın yanına, Sarıgazi’ye gömün… Kahrolsun faşizm, yaşasın Proleter Öncümüz” dedi. Böylesine bir inançla, böylesine bir kararlılıkla veda etti Akıner Çağlar yaşama!