Home » Mehmet Keleş (Mahir)
Mehmet Keleş

Mehmet Keleş (Mahir)

Ölümsüzleştiği tarih: 5-6 Ağustos 2018

1990 Samsun/Bafra doğumlu olan Mehmet Keleş (Mahir) yoldaş, Türk-Sünni kökenlidir. Devrimci düşüncelerle lise yıllarında tanışan Mehmet yoldaş, Hukuk Fakültesi’ni kazanarak gittiği Amed/Dicle Üniversitesi’nde Komsomolun üniversite çalışmalarına dahil olmuştur. Hukuk okumasına rağmen sistemin yaratmış olduğu geleceksizlik, sistemle olan çelişkilerini güçlendirdikçe mücadeleye daha aktif bir özne olarak katılmıştır. Öğrenci kökenli olmasının verdiği avantajla sürekli araştıran, sorgulayan, okuyan yapısı, bilincinde de ciddi değişimlere yol açmış ve mevcut sistem değişmedikçe bir gelecek garantisinin olmadığı daha da kafasında belirginleşmiştir. Bu andan itibaren bütün benliğiyle kavgaya sarılan Mehmet yoldaş, kavganın en sıcak alanında olma talebini iletmiştir yoldaşlarına.

Bu talebi 2014 yazında gerçekleşen Mehmet yoldaş artık dağların Mahir’i olmuştur. 4 yıllık gerilla faaliyetinde, emekçi yapısı ve inatçı karakteriyle ön plana çıkan Mehmet yoldaş, bir dizi eylemde aktif rol almıştır. 2015 yazında Dersim Hozat’ta Ali Doğan Firik adlı bir işbirlikçinin cezalandırıldığı eylemde görev almıştır. Yine aynı yılın sonbaharında Aliboğazı’na yapılan bir operasyonda operasyon gücüne eylem yapan grupta da yer almıştır. Operasyon gücüne ciddi darbe vurdukları eylemin geri çekilme aşamasında, ağır yaralanan Mehmet yoldaş, inatçı karakteri ile kış kampında kendisini hızlı bir şekilde toparlamış ve faaliyetine kaldığı yerden devam etmiştir.

Mehmet (Mahir) yoldaş, Ovacık/Mercan Dağları’nda bölgede bulunan TKP/ML TİKKO gerillaları ile düşman güçleri arasında 5 Ağustos akşamı başlayan ve 6 Ağustos sabahına kadar süren çatışmada Mustafa Sarıca(Taylan), İlker Tezer (Yusuf), Tanju Er (Samet), Tarık Akın (Yetiş) ve Zeynel Çakıl (Haydar) yoldaşlarla beraber son mermilerine kadar direnerek ölümsüzleşti.

Mehmet (Mahir) yoldaş ölümsüzleştiğinde TKP/ML militanı ve TİKKO savaşçısıydı.