Home » Osman Naci Güven
Ömer Naci Güven

Osman Naci Güven

Ölümsüzleştiği tarih: 21 Nisan 1977

Mezar Yeri: Kocasinan mezarlığı

Liseli gençliğin aktif faaliyetini sürdüren bir militandı Osman Naci Güven. Bahçelievler Lisesi’nin önde gelen devrimci demokrat öğrencilerinden olan Osman Naci Güven, yürüttüğü demokratik halk iktidarı mücadelesi nedeniyle sömürücü sınıfların devrimci gençlik içindeki boy hedeflerinden biri haline gelmişti.

Lisede yürütülen anti faşist mücadele sonucunda gün geçtikçe marjinalleşen ve etki güçlerini yitiren gerici güçler, karanlık bir tezgah hazırlar. 21 Nisan 1977 ortalarında okuldan çıkan öğrencilerin üzerine ateş açan patron ağa düzeninin paramiliter güçleri Osman Naci Güven’in şehit düşmesine, birkaç devrimci demokrat öğrenci arkadaşının da yaralanmasına sebep oldular.

Bu faşist terör, devrimci demokratik öğrenci gençlik başta olmak üzere duyarlı işçi ve emekçi çevrelerde büyük tepkilere neden olmuş, basın açıklamaları, boykot ve kınama eylemleriyle saldırı kınanıp şehit ve yaralılar sahiplenilmişti. Bahçelievler Lisesi önünde düzenlenen cenaze töreninin ardından binlerce insanın katıldığı kitlesel yürüyüşle Osman Naci Güven’in cenazesi Bahçelievler Lisesinden Kocasinan mezarlığına kadar omuzlarda taşınarak, bu mezarlıkta toprağa verilmiştir. Yürünen güzargah Proletarya Partisinin yürüttüğü özgür ve mutlu gelecek mücadelesinin şiar ve sloganlarıyla donatılmıştır.