Home » Tanju Er (Samet)
Tanju Er

Tanju Er (Samet)

Ölümsüzleştiği tarih: 5-6 Ağustos 2018

1993  Tokat/Erbaa Sokutaş köyü doğumlu olan Tanju Er (Samet) yoldaş, Türk-Alevi kökenliydi. Karadeniz dağlarından bildiği TKP/ML ile esas olarak göç ettikleri İstanbul Sarıgazi semtinde tanışmış ve  semt çalışmalarına dahil olmuştur. Burada gazete dağıtımlarından, illegal kitle eylemlerine kadar bir dizi pratiğin içerisinde yer almıştır. Yaşamı işçilikle geçen Tanju yoldaş, neredeyse aile bireylerinin tümünün çalışmasına rağmen rahat bir yaşam sürememiş olmasının çelişkisini her daim hissetmiştir. Bu durum mücadeleye katılımını daha da güçlendirmiş, o dönem gerillada olan akrabası Samet Tosun (Bakış)’ın gerillaya katılım çağrısı taşıyan bir videosunu izlemesiyle kendisi de netleşerek gerillaya katılım talebinde bulunmuştur.

Sistemle olan tüm bağlarını koparıp 2014 yılında Halk Ordusu saflarına katılarak Berkin Elvan’ın adını almıştır. Daha sonra 28 Kasım 2016’da Dersim Aliboazı’nda ölümsüzleşen yoldaşı ve aynı zamanda akrabası olan Samet Tosun’un ismini yaşatmak için Samet adını almıştır. Tanju yoldaş, her zaman aldığı görevleri yerine getirmenin çaba ve özverisi içinde olmuştur.

Tanju Er (Samet) yoldaş, Ovacık/Mercan Dağları’nda bölgede bulunan TKP/ML TİKKO gerillaları ile Düşman güçleri arasında 5 Ağustos akşamı başlayan ve 6 Ağustos sabahına kadar süren çatışmada Mustafa Sarıca (Taylan), İlker Tezer (Yusuf), Mehmet Keleş (Mahir), Tarık Akın (Yetiş) ve Zeynel Çakıl (Haydar) yoldaşlarla beraber son mermilerine kadar direnerek ölümsüzleşmiştir.

Ölümsüzleştiğinde TKP/ML militanı ve TİKKO savaşçısıydı.