Home » Serkan Lamba (Munzur)
Serkan Lamba

Serkan Lamba (Munzur)

Ölümsüzleştiği tarih: 24 Kasım 2016

1985 Maraş-Elbistan Uzunpınar köyü doğumludur. Ailesi Kürt-Alevi milliyetine mensuptur. göç ettikleri İstanubul’da yaşamı işçilik yaparak geçmiştir.  Bu durum sistemin bir çok çelişkisiyle yüzleşmesinde etkili olmuştur. Yaşamının her anında baskıya, haksızlıklara tahammülsüz bir kişiliği vardır. İnsani değerleri ve duyguları çok güçlü olan Serkan yoldaş, örgütsüzken de her daim boyun eğmeyen bir özelliğe sahiptir. Rahatsızlığını yaşadığı baskı ve haksızlıklar Onu bir arayışa itmiş ve yaşadığı Gülsuyu mahallesinde 2010 yılında TKP/ML saflarında örgütlenmiştir. Artık baskı ve haksızlıklara karşı daha güçlü ve örgütlü bir karşı koyuş içerisinde olmuştur. Semt faaliyetinde aldığı her görevi inanç ve coşkuyla yerine getirmeye çalışmış ve her görev Onda partiye, halka ve devrime bağlılığı da güçlendirmiştir. Artık yaşamının her anını parti ve devrim için harcamaya başlamış, her olanağı buraya hizmet edecek şekilde ele almıştır.

Gün geçtikçe büyüyen inancı, aynı zamanda sisteme olan tepkisini daha da büyütmeye başlamış ve tüm benliğiyle mücadele içerisinde daha fazla aktifleşme iradesini güçlendirmiştir. En son çalışmakta olduğu işinin hem ekonomik, hem de koşullar bakımından önemli oranda bir rahatlığı olmasına rağmen, sadece kendi geleceğini düşünme bencilliğine girmeyerek, gerilla alanında görev almak isteğini yoldaşlarına iletmiştir.  2012 yılının Temmuz ayında Dersim dağlarına adım atmasıyla başlayan gerilla yaşamı, artık Ona yeni bir isim vermiştir, MUNZUR.

İşçi kökenli olmasının verdiği avantajla gerilla birliğinin en emekçi yüzlerinden birisi oluştur. Bu süreç aynı zamanda teorik ve ideolojik olarak da kendisini yeniden üretme çabasının somutlaşmış hali olmuştur. Verilen hiç bir göreve itiraz etmeyen, önce nasıl ve ne şekilde yaparım kaygısıyla hareket eden Serkan yoldaş, kısa zamanda hızlı bir gelişim göstererek iyi bir savaşçı, iyi bir parti militanı, ve sonrasında da TİKKO Birim komutanlarından olmuştur. Serkan yoldaşın en önemli özelliklerinden birisi kendini hesapsız bir şekilde partiye ve devrime sunmasıdır. Hataları karşısında özeleştirel olan Serkan yoldaş, aynı zamanda partiye ve devrime gelen her saldırının da karşısında durma cüretini göstermiştir.

Gerilla alanında bir çok eylemde hem savaşçı, hem de komutan olarak görev almış ve düşmanın üzerine gitmede hiç bir tereddüt yaşamamıştır. 2015 yılında Aliboğazı’na yapılan bir operasyon gücüne, Mahir (Mehmet Keleş) yoldaş ile beraber darbe vurarak düşmanın ilerlemesini engellemişlerdir. 2015 yılında Ali Doğan Firik adlı işbirlikçi unsurun cezalandırılması ve Hozat ilçe Emniyet Amiri ile korumasına yönelik HPG ile gerçekleştirilen eylemde zorlu koşullara rağmen yaratıcı bir tarzda planlar yaparak, eylemlerin başarıyla sonuçlanmasında komutan olarak görev almıştır.

24 Kasım 2016’da Dersim Aliboğazı’na yönelik yapılan hava saldırısında  Ahmet (Yetiş YALNIZ), Ferdi (Doğuş Fırat Doğan), Orhan (Alican BULUT), Tuncay (Murat Mut ), Cem (Umut POLAT), Özlem, (Hatayi Balcı), Zilan (Esrin Güngör), Ekin (Gamze Gül Kaya) yoldaşlarla birlikte ölümsüzleşmiştir.

Serkan Lamba(Munzur) yoldaş ölümsüzleştiğinde TKP/ML militanı ve TİKKO Birim Komuatnarındandı.

TKP/ML TİKKO Dersim Bölge Komutanlığı’nın açıklamasından;

“24-28 Kasım 2016 tarihinde Dersim Aliboğazı’nda 12 halk savaşçısını ölümsüzlüğe uğurladık.

24 Kasım günü saat 13.00’da düşman, Aliboğaz üzerinde İnsansız Hava Araçları ile keşif faaliyeti yürütmüş ve bu sırada almış olduğu görüntüler sonrası saat 15.00’da bu alanları savaş uçakları ile vurmuştur. Bu saldırılar sırasında Ahmet (Yetiş YALNIZ), Munzur (Serkan LAMBA), Ferdi (Doğuş Fırat Doğan), Tuncay (Murat MUT), Orhan (Alican BULUT), Cem (Umut POLAT), Ekin (Gamze Gül KAYA), Özlem (Hatayi BALCI) ve Zilan (Esrin GÜNGÖR) yoldaşlar şehit düşmüştür.

Düşman, uçak saldırılarının hemen ardından Aliboğaz’ı kobra helikopterler ve havanlarla yoğun bir şekilde vurmuş, alana yönelik geniş çaplı bir operasyon başlatmıştır. Operasyonlar devam ederken başka bir noktada konumlanan gücümüz, biri 28 Kasım’da olmak üzere iki farklı noktada düşmanın operasyon gücüne yönelik eylemler gerçekleştirmiştir. Bu saldırılar sırasında düşmanın 4 ölüsü ve yaralıları olmuştur. 28 Kasım’daki eylem sırasında ise Aşkın (Hasan KARAKOÇ), Bakış (Samet TOSUN) ve Hakan (Ersin EREL) yoldaşlar şehit düşmüşlerdir.

Düşman, yapmış olduğu operasyon sırasında uçak saldırılarında şehit düşen Munzur, Ferdi, Cem, Orhan ve Tuncay yoldaşlar ile 28 Kasım’da şehit düşen Aşkın, Bakış ve Hakan yoldaşların cenazelerini almış, ancak diğer cenazelere ulaşamamıştır.

Şehit düşen diğer yoldaşlardan Zilan ve Özlem yoldaşların cenazelerini bulmamıza rağmen, Ahmet ve Ekin yoldaşların ise bedenleri uçak saldırısından kaynaklı bütünlüğünü kaybettiği için bulunamamıştır.”