Home » Yetiş Yalnız (Ahmet)
Yetiş Yalnız

Yetiş Yalnız (Ahmet)

Ölümsüzleştiği tarih: 24 Kasım 2016

1981 Fransa doğumlu olan Yetiş Yalnız, aslen Dersim Merkez’e bağlı Peter köyündendir. Aile çevresinin etkisiyle Avrupa’da daha çocuk denilebilecek yaşta Proletarya Partisi düşünceleriyle tanışmış ve yaşamı boyunca faaliyetin aktif bir öznesi olmuştur. Avrupa’da çeşitli komitelerde görev alan Yetiş yoldaş, aynı zamanda kültür-sanat alanında da çalışmalar yürütmüştür. 2005 yılında Fransa devleti tarafından yapılan TKP/ML operasyonunda gözaltına alınarak bir yıl tutuklu kalmıştır. Hapishaneden çıktıktan sonra artık ülkeye gelerek mücadele etme talebinde bulunmuştur. Bu talebi koşullardan kaynaklı 2010 yılında gerçekleşmiş ve Dersim’e gelerek gerilla saflarında yerini almıştır.

Teorik olarak kendisini sürekli geliştirme çabası içerisinde olan Yetiş yoldaş burada Ahmet kod adını almıştır. Bazı sağlık sorunlarından dolayı gerilla alanında zorlansa da, bunu hiç bir zaman yakınmaya çevirmemiş ve görevlerini yapmanın önünde hiç bir zaman bahane olarak göstermemiştir.

Kültür sanat alanında özellikle müzik bilgisi ve becerisi oldukça gelişkin bir yoldaş olan Yetiş yoldaş, bu özelliğini gerilla alanında da sürdürerek TİKKO Müzik Topluluğunun kurulmasında en aktif öznelerden birisi olmuştur. Gerilla alanında bestelenen bir çok parçada imzası vardır. 2016 yılında bazı bestelerin derlenip, “Bahara Yürüyenlere” albümünün çıkmasında da oldukça emek harcamıştır.

24 Kasım’2016’da Dersim Aliboğazı’na yönelik yapılan hava saldırısında  Munzur (Serkan LAMBA), Ferdi (Doğuş Fırat Doğan), Orhan (Alican BULUT), Tuncay (Murat Mut ), Cem (Umut POLAT), Özlem, (Hatayi Balcı), Zilan (Esrin Güngör), Ekin (Gamze Gül Kaya) yoldaşlarla birlikte ölümsüzleşmiştir.

Yetiş Yalnız (AHMET) yoldaş ölümsüzleştiğinde TKP/ML ileri militanı ve TİKKO savaşçısıydı.

TKP/ML TİKKO Dersim Bölge Komutanlığı’nın açıklamasından;

“24-28 Kasım 2016 tarihinde Dersim Aliboğazı’nda 12 halk savaşçısını ölümsüzlüğe uğurladık.

24 Kasım günü saat 13.00’da düşman, Aliboğaz üzerinde İnsansız Hava Araçları ile keşif faaliyeti yürütmüş ve bu sırada almış olduğu görüntüler sonrası saat 15.00’da bu alanları savaş uçakları ile vurmuştur. Bu saldırılar sırasında Ahmet (Yetiş YALNIZ), Munzur (Serkan LAMBA), Ferdi (Doğuş Fırat Doğan), Tuncay (Murat MUT), Orhan (Alican BULUT), Cem (Umut POLAT), Ekin (Gamze Gül KAYA), Özlem (Hatayi BALCI) ve Zilan (Esrin GÜNGÖR) yoldaşlar şehit düşmüştür.

Düşman, uçak saldırılarının hemen ardından Aliboğaz’ı kobra helikopterler ve havanlarla yoğun bir şekilde vurmuş, alana yönelik geniş çaplı bir operasyon başlatmıştır. Operasyonlar devam ederken başka bir noktada konumlanan gücümüz, biri 28 Kasım’da olmak üzere iki farklı noktada düşmanın operasyon gücüne yönelik eylemler gerçekleştirmiştir. Bu saldırılar sırasında düşmanın 4 ölüsü ve yaralıları olmuştur. 28 Kasım’daki eylem sırasında ise Aşkın (Hasan KARAKOÇ), Bakış (Samet TOSUN) ve Hakan (Ersin EREL) yoldaşlar şehit düşmüşlerdir.

Düşman, yapmış olduğu operasyon sırasında uçak saldırılarında şehit düşen Munzur, Ferdi, Cem, Orhan ve Tuncay yoldaşlar ile 28 Kasım’da şehit düşen Aşkın, Bakış ve Hakan yoldaşların cenazelerini almış, ancak diğer cenazelere ulaşamamıştır.

Şehit düşen diğer yoldaşlardan Zilan ve Özlem yoldaşların cenazelerini bulmamıza rağmen, Ahmet ve Ekin yoldaşların ise bedenleri uçak saldırısından kaynaklı bütünlüğünü kaybettiği için bulunamamıştır.”

 

https://dai.ly/x6vfhm4