Home » Murat Tekgöz (Rıza)
Murat Tekgöz

Murat Tekgöz (Rıza)

Ölümsüzleştiği tarih: 6 Mayıs 2016

1987 Elazığ doğumlu olan Murat Tekgöz (Rıza)  yoldaş aslen Dersim Ovacık Pozvenk (Yenisöğüt) köyündendir. TKP/ML ile üniversiteyi okuduğu Dersim’de tanışmıştır. Dersim’de yerel çalışmalarda aktifleştikten kısa bir süre sonra gerillaya katılmak istemiştir. Halk sevgisi çok güçlü olan Murat yoldaşın en büyük tahammülsüzlüğü haksızlıklar karşısında olmuştur. Gerillaya katılım talebi kısa sürede karşılık bulan Murat yoldaş, 2013 yılında TİKKO saflarında yerini almıştır. Mütevazılığı, yoldaşlarına bağlılığı ve halk sevgisi ile yoldaşlarına ve halkına örnek bir devrimci olmayı başarmıştır. Faaliyet yürüttüğü alanlarda köylülerle çabuk diyalog kurabilen ve onların dünyasına girmeyi başarabilen bir yoldaş olmuştur.

Aynı zamanda müziğe ilgisi ve becerisi olan dağların Rıza’sı, TİKKO Müzik Topluluğu’nun kuruluş çalışmalarında aktif yer almış ve ölümsüzleştiği ana kadar bu alanda üretken olmuştur.

Çeşitli askeri eylemlerde de yer alan Murat yoldaş, 2016 yılının 6 Mayıs’ında düşmanın Dersim Merkez/ Geyiksuyu’na bağlı Bornex (Düzpelit) köyüne yönelik, somut bir bilgi üzerine yapmış olduğu operasyonda, ana grubun operasyon alanından çıkabilmesi için Haydar Arğal (Sinan) yoldaşla beraber konumlandıkları savunma tepesinde, son mermisine kadar çatışarak fedakarlık örneği sergilemiş ve ölümsüzleşmiştir. Rıza yoldaş ölümsüzleştiğinde TKP/ML militanı ve TİKKO savaşçısıydı.

GEYİKSUYU ŞEHİTLERİ

6 Mayıs gecesi Dersim’de TC ordusu ile TKP/ML’ye bağlı TİKKO gerillaları arasında çıkan çatışmada iki halk savaşçısı, yaşamını iyiden ve güzelden yana ne varsa ona adayan iki yiğit devrimci; Haydar Arğal(Sinan)  ve Murat Tekgöz(Rıza) halkımızın bağrında yeşermek üzere toprağa düştü!  Dersim Merkez GeyikSuyu Nahiyesine bağlı Bornek (Düzpelit) köyü kırsalında 6 Mayıs 2016’da akşam saat 17:00 ‘de başlayan ve 22:00’ye kadar devam eden  çatışmada, iki Partizan yoldaşlarından devraldığı direniş bayrağını ardıllarına bırakarak Dersim’in kalbine gömüldü!