Home » Yıldız Çiçek (Kinem)
Yıldız Çiçek

Yıldız Çiçek (Kinem)

Ölümsüzleştiği tarih: 1 Haziran 1992

1968 Dersim Merkez’e bağlı Gevrek köyünde dünyaya gelen Yıldız Çiçek (Kinem), 1989 yılında TKP/ML TİKKO saflarında gerillaya katıldı. 1991’de Parti Üyesi olan Kinem, 1992 baharında Artvin’e atanan gerilla birliğinin komutanlarındandı.
Artvin Şavşat’ta 1 Haziran 1992’de bir ihbarcının verdiği bilgiler üzerine düşman, içlerinde Yıldız Çiçek’in de bulunduğu bir gerilla birliğini kuşatır. Sayıca ve silah bakımından oldukça cılız olan gerilla gücüne karşılık yüzlerle ifade edilen düşmana karşı verilen kahramanca direniş saatler boyu sürer. Çatışmada Komutan Kinem şehit düşer ama yoldaşları çatışmayı sürdürerek çemberi yarmayı başarırlar.
Bu çatışmada sevinci kursağında kalan ve umduğunu bulamayan kontrgerilla şefi Mehmet Sezbillabban tepkisini askerlerine “beni Şavşat halkına rezil ettiniz” diyerek gösterir ve bu hırsla Yıldız Çiçek’in cansız bedenini kendi askerlerine ve Şavşat halkına teşhir etmeye çalışır. Çırılçıplak dolaştırılan Kinem’in cesedine aşağılık küfür ve hakaretler yağdırır.
Kadının sistemin kendisine dayattığı kabuğu kırarak mücadelede özgürleşmesine ve erkek yoldaşlarıyla omuz omuza hatta gerilla birliğinin komutanlığını yaparak savaşmasına en güzel örneklerden birisi olarak ölümsüzleşmiştir Yıldız Çiçek.