Home » İsmail Bulut (Şahin-Qero)
İsmail Bulut

İsmail Bulut (Şahin-Qero)

Ölümsüzleştiği tarih: 21 Haziran 1992

Mezar Yeri: Dersim – Hozat / Zankirek – Dağ Mezra

1963 yılında Dersim’in Hozat ilçesi Zenkirek köyünde doğan İsmail Bulut, mücadele hayatı boyunca Şahin, Qero kod isimlerini kullandı. Dersimli olmasından kaynaklı çocukluk yıllarından beri gerillayı tanıyor ve seviyordu. Henüz ortaokul yıllarında çeşitli öğrenci eylemlerine katılmaya başlamıştı.

Dağların kartalı Şahin, 1983 yılına kadar milislik görevini yerine getirmiş, gösterdiği hızlı gelişme göz önüne alınarak 1984’te TKP/ML Üyeliğine seçilmiştir. 1986 yılında sürdürülen konferans çalışmaları sırasında 7 delegenin şehit düşmesinin ardından yoldaş da asil delegeliğe seçilmiştir. 3. Konferans döneminde Partiden ayrılan DABK hizbi saflarında yer aldı. Burada MK sekreter yardımcılığına getirildi.

1992 yılında yaşanan birlikten sonra MK üyeliği ve Askeri Komisyon sekreterliğine getirildi. Gerilla savaşındaki ustalığı ile sadece Dersim değil; Sivas’ta da halkın sevgilisi, düşmanın ise korkulu rüyası olmuştu. O ayrıca parti içi sorunlara olan duyarlılığı ile de öne çıkıyordu. Karadeniz’de yaşanan hareketlilik sonrası devlet güçlerinin bölgeye yönelik operasyonları da artıyordu.

Karadeniz dağlarında adım adım çatışmalar devam ederken TİKKO gerillaları Kaçkar dağlarını aşıyorlardı. Tarihler 21 Haziran 1992’yi gösterdiğinde bir haber daha dalga dalga duyuluyordu. Eksilen cephanelerini tamamlamak için bomba imal eden gerillalardan Doğan Karadağ, elindeki bombanın patlaması sonucu şehit düşerken yanında bulunan İsmail Bulut ise yaralanmıştı. Aynı gün yaralı olarak ele geçirilen yoldaş, yapılan işkenceler sonucu katledildi.