Home » Doğan Karadağ (Alişer)
Doğan Karadağ

Doğan Karadağ (Alişer)

Ölümsüzleştiği tarih: 21 Haziran 1992

Mezar Yeri: Dersim – Çemişgezek Uskex (Paşacık) Köyü

1962 yılında Dersim Hozat, Tağar (Ormanyolu) köyünde doğdu. Çocukluğundan itibaren devrimcileri tanıyan Doğan Karadağ, ilkin Dev-Yol taraftarıydı. 12 Eylül AFC’sinin ardından TİKKO’ya katılarak halkın sevgisini kısa zamanda kazandı. Artık Dersim halkının Alişer’iydi O. Alişer, Dersim isyanının önderlerinden birisi idi.

Dersim halkı  yoldaşa olan sevgisini bu isimle ortaya koyuyordu. Mücadeleye ilk katıldığında okuma-yazma bilmeyen yoldaş, sınıf mücadelesi içinde büyük küçük demeden tüm eksikliklerini giderme azmi ile kısa zamanda okumayı da öğrendi. Mütevazi ve alçakgönüllü kişiliği ile sevilen yoldaş, 21 Haziran’da Artvin Şavşat’ta bomba yaparken bombanın elinde patlaması sonucu ölümszüleşti.

Yoldaş, ölümsüzleştiğinde TKP/ML Üyesi, Karadeniz Alt Bölge Komutanıydı.

Karadeniz dağlarında adım adım çatışmalar devam ederken TİKKO gerillaları Kaçkar dağlarını aşıyorlardı. Tarihler 21 Haziran 1992’yi gösterdiğinde bir haber daha dalga dalga duyuluyordu. Eksilen cephanelerini tamamlamak için bomba imal eden gerillalardan Doğan Karadağ, elindeki bombanın patlaması sonucu şehit düşerken yanında bulunan İsmail Bulut ise yaralanmıştı. Aynı gün yaralı olarak ele geçirilen yoldaş, yapılan işkenceler sonucu katledildi.