Home » Emel Kılınç (Süheyla)
Emel Kılınç

Emel Kılınç (Süheyla)

Ölümsüzleştiği tarih: 16 Mayıs 2003

Emel Kılınç (Süheyla) yoldaş: 1979 yılı Dersim’in Ovacık ilçesi doğumlu, Kürt ulusuna mensup, Aevi kökenli demokrat bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelmiştir.

Aile çevresinde devrimci düşüncelerle tanışmıştır. Erzincan Hemşirelik Meslek Lisesi’nde okurken Kürdistan Bölge Komitesi altında örgütlü yaşama başlamıştır. Erzincan’da TKP/ML’ye yönelik yapılan bir operasyonda tutsak düşmüştür. Erzurum Hapishanesi’nde 7 ay tutsak kalmıştır. Çıktıktan sonra ailesinin tüm baskı ve engellemelerine karşın devrimci mücadeleden kopmamış kısa bir süre sonra partiyle bağ kurup görev almıştır. Bu süreçte okulunu bitirip hemşire olmuştur. Mahkeme sonuçlanıp aranır duruma düştüğü için illegal parti faaliyetine geçmiştir. Marmara Bölge Komitesine bağlı semt faaliyeti yürütmüştür. Gerilladaki sağlıkçı ihtiyacı doğrultusunda 2000 yılında TİKKO saflarında çok istediği gerillaya katılmıştır. Her ne kadar ilk başlarda sevmese bile, Umut İl yoldaştan boşalan sağlıkçılık görevini üstlenmiştir. Gerilla yaşamı süresince ölümsüzleştiği ana kadar defalarca düşmanla çatışmaya girmiştir.

Kadının toplum içindeki durumu, feodal sistemin kadın üzerindeki çirkefliğini yaşayarak görmüş olan yoldaş, kadının özgürleşmesinin saflarımızdaki mücadeleyle gerçekleşebileceğini en iyi kavrayıp, mücadeleye katılarak kanıtlayan yoldaşlarımızdandır. Geleneksel kadın kimliğinden kadının kendini tanımlayış tarzından, kadının geleneksel düşünüş dünyasından kurtulmaya çalışan ve bunu büyük oranda başarmış yoldaşlardandır.

Yoldaşlara bağlılık, düşmana kin, bir dizi sorun ve yetmezliğe rağmen bunları aşma cüretinin adıdır Emel Kılınç yoldaş.

Emel Kılınç, 7. Konferans sonrası Partinin ilk şehididir. Emel Kılınç yoldaş ölümsüzleştiğinde  TKP/ML ileri militanı, TİKKO birim komutanlarından Bölge Sağlık Komitesi Sekreteriydi.

5-18 Ocak 2001 tarihli Özgür Gelecek gazetesinde TKP/ML TİKKO Gerillalarıyla yapılan bir röportajda gerilla birliğinin sağlıkçısı olarak gazete aracılığıyla tüm dostlarına ve yoldaşlarına ilettiği mesajı olduğu gibi yayınlıyoruz:

“Tüm dostlara ve yoldaşlara buradan merhaba diyorum. Yoldaşlar söylenmesi gereken birçok şeyi söylediler. Bu anlamda faşist diktatörlük bize her alanda saldırıyor. Biz de her alanda buna karşılık vereceğiz, sonuna kadar savaşacak ve direne direne kazanacağız. Bunlar üzerine çok fazla şey söylemek istemiyorum. Ama kısaca ben de buraya yeni gelmiş bir gerilla olarak duygu ve düşüncelerimi aktarmak istiyorum. Tesadüfi olarak 7 şehidimizin olduğu bir dönemde gelmiştim. Ben Umut İl yoldaşı anlatmak istiyorum. Umut İl yoldaş, gerilla birliğinin sağlıkçısıydı. Ben onun bıraktığı sağlıkçılık görevini üstlendim. Umut İl yoldaş, görevini son derece iyi yapıyor ve bunu iyi bir propaganda aracı olarak kullanıyormuş. Gerilla birliğine ve gittiği kitle ilişkilerine halk sağlığının ne demek olduğunu iyi bir şekilde anlatmış. Ben Umut İl’in görevi devrettiği yerden onu sürdüreceğim ve onun intikamını alacağız, söz veriyoruz.”