Home » Doğan Kolçak
Doğan Kolçak

Doğan Kolçak

Ölümsüzleştiği tarih: 25 Nisan 1980

Bayrampaşa Hapishanesinden firar eden Doğan Kolçak, Üsküdar’da Nisan 1980 tarihinde bir ihbar sonucu polis tarafından kuşatılır. Son mermisine kadar direnen Doğan Kolçak, bu çatışmada yaralanır. Direnişi karşısında acze düşen düşman ancak son mermisi de tükenince yanına yaklaşabilir ve Doğan Kolçak’ı orada katleder.

 

“Doğan Kolçak ile ilgili Burjuva basında çıkan haber küpürleri:

“İSTANBUL Bayrampaşa Cezaevinden önceki gün bir tutuklu, bir başkasının yerine sahte kimlikle kaçmıştır. 19 mart 1978 günü 1 Mayıs mahallesinde 5 işçinin kaçırılarak kurşunlanması, silahlı gasp ve bomba atmak suçlarından bir yıldan beri tutuklu bulunan (Arkası Sa. 9, Sü. 8’de) (Baştarafı 1. Sayfada) sol göruşlü Doğan Kolçak, aynı koğuşta trafik suçundan yatan ve önceki gün mahkemece serbest bırakılmasına karar verilen Fahrettin Ünlü’nün, kimliğine kendi resmini yapıştırarak kaçtığı anlaşılmıştır. Olayın soruşturmasını yapan Eyüp Cumhuriyet Savcı Yardımcısı Muzaffer Günay’a verdiği ifadesinde «Mahkemece serbest bırakıldıktan sonra gece yeniden cezaevine getirildim. Doğan Kolçak’ın arkadaşları ağzımı kapattılar, (Bu iş tamam. sesini çıkarma, yoksa ölürsün) dediler. Güçlükle nefes alıyordum. Gardiyan, tahliyemin çıktığını bağırınca yerime Kolçak dışarı çıktı. Sabah da beni çözdüler» diyen Ünlü’nün ifadesinden kuşkulanılmıştır.”

Cumhuriyet Gazetesi – 28 Mart 1980. Sayfa: 9’dan alınmıştır.

“Üsküdar’da silahlı çatışmaya giren cezaevi kaçağı ölü olarak ele geçirildi”. Milliyet gazetesi – 26 Nisan 1980. Sayfa: 10.;