Home » Hatun İldem
hatun ildem

Hatun İldem

Ölümsüzleştiği tarih: 23 Eylül 2019

Partizan Şehit ve Tutsak Aileleri örgütlülüğü var olduğun­dan bugüne kadar her dönem öne çıkan, süreci omuz­layan, emek veren, evlatlarının sesi, soluğu olan yoldaş ailelerimiz olmuştur. Özellikle 12 Eylül sonrası hapishane ka­pılarında her türlü baskıya direnen, tutsakların dışardaki sesi olan, evlatlarına yoldaş ailelerimiz, bu mücadelenin en büyük değerleridir. Hapishane kapılarının, devlet kurumlarının, mey­danların dili olsa, herhalde en çok ailelerin direnişini anlatır.

Partizan emektarı Hatun İldem de özellikle F Tipi hapishanelere karşı dışardaki direnişin öne çıkardığı yoldaşlarımızdandır. Partizan Şehit ve Tutsak Ailelerinin de bile­şeni olduğu TUYAB’lı ailelerin her hafta yaptığı Cumartesi ey­lemlerinde öne çıkan Hatun İldem, bu süreçte kendi evladının da tutsak düşmesiyle onun da dışardaki sesi soluğu olmaya başlamıştır.

O zamana kadar Hatun İldem olarak katıldığı bu eylemlerde ar­tık Partizanların “Hatun Anası” olarak tanınmaya başlamıştır. Onu tanıyan herkes bilir kararlılığını, tuttuğunu kopardığını… Bir şeye inanmışsa onun için aşamayacağı engel yoktur. Ça­resizlik kelimesini hiç kabul etmez. Mutlaka bir çözümü vardır. Kafasında mutlaka farklı alternatifleri vardır. Sözünü kimse­den esirgemez… Bu özellikler hele de tutsak yakınlarının mü­cadelesinde olmazsa olmazdır.

PŞTA’nın aktif bir bileşeni olarak yapılan her eylemde, gidilen her ziyarette savunduğu düşüncelerini güçlü bir şekilde dile getiren Hatun Ana, yoldaşlarının hata ve eksiklerine karşı eleş­tiride de her zaman açık sözlü ve acımasız olmuştur. Okuyan, sorgulayan, tartışan, hesap soran bir kişiliğe sahiptir. Parti içinde çıkan bozguncu, hizipçi faaliyetlere karşı her zaman partiyi sahiplenmiştir. Ne zaman kimin bir ihtiyacı olsa, kimin başı sıkışsa gideceği adreslerden biri olmuştur. Çünkü O ne yapıp edip bir çözüm üretmeyi bilmiştir. Kimi zaman İllegal bir faaliyetin önemli bir görevinde, kimi zaman bir kitle faali­yetinde, kimi zaman şehit ve tutsak ailelerini ziyaretlerde Onu görmek mümkündür.

Özellikle Beşlerin kaybı Onu derinden etkilemiştir. Her anma­da Derya Aras’ın fotoğrafı elinden hiç eksik olmamıştır. Onun gücünü ve direnişini artıran en önemli şey, en çok da şehit yol­daşlara olan bağlılığıdır.

En son Kanser hastalığına yakalanan Hatun yoldaşımız, hastalığa karşı da bütün hücreleriyle mücadele etmiştir. Doktorların “üç ay ömrün kaldı” söylemlerine karşı iradesini en son sınırına ka­dar kullanmış, üç yıl bu hastalıkla mücadele yürütmüştür.

Hatun İldem,  o kararlı ve güçlü duruşunu yoldaşlarına ve bütün sevdiklerine bırakarak 22 Eylül 2019 tarihinde yaşama veda etmiştir.