Home » İbrahim Karatepe (Mazlum)
İbrahim Karatepe (Mazlum)

İbrahim Karatepe (Mazlum)

Ölümsüzleştiği Tarih: 12 Aralık 2015

Partizan emektarı İbrahim Karatepe (Mazlum), 5 Ağustos 2015 de Yunanistan`da geçirdiği trafik kazasında ağır yaralandı. Aynı kazada kızı Ceren Karatepeyi kaybeden İbrahim Karatepe yoldaş, 4 aydan fazla  yaşam mücadelesi verdikten sonra 12 Aralık 2015’te hayatını kaybetti.

Yaşamının önemli bir kesitini devrim ve demokrasi mücadelesi içinde geçiren Mazlum yoldaş, 1980 öncesi gençlik yıllarında Komünist önder İbrahim Kaypakkaya düşüncesiyle tanışır ve kısa zaman içinde örgütlenir. 1980 Askeri faşist cunta sürecinde kısa bir dönem hapishane süreci yaşar ve çıktıktan sonra Yunanistan’a geçmek zorunda kalır.

Kısa süre içinde Yunanca’yı ana dili gibi konuşmaya başlar ve orada uzun bir dönem Partizan temsilciliğini yürütür. 90’lı yıllara kadar Yunanistan’da faaliyet yürüten Mazlum yoldaş, daha sonra İsviçre’ye yerleşir.

İsviçre Türkiyeli İşçiler Federasyonu (İTİF) kurucu üyeliği, daha sonra yönetim kurulu üyeliği ve başkanlığı, ATİK Genel Konsey üyeliği ve denetim kurulu üyeliği gibi birçok demokratik alanda faaliyet yürüten İbrahim Karatepe (Mazlum) yoldaş, devrimci mücadelenin fedakar bir emekçisi olarak ölümsüzleşmiştir.