Home » Raci Yılmaz
Raci Yılmaz

Raci Yılmaz

Ölümsüzleştiği tarih: 6 Aralık 1980

Sarı Asker kod adlı Raci Yılmaz, Samsun’un Çarşamba ilçesinde 1956 yılında dünyaya geldi. İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesinde öğrencilik döneminde tanıştı mücadeleyle. Kısa sürede gençlik faaliyetinde en ön saflarda yerini aldı.
Çalışkanlığı, fedakarlığı ve engin sorumluluk anlayışıyla giderek zamanının tümünü devrimci mücadeleye verdi. Parti 1. Konferansından sonra Parti Üyesi olan Raci Yılmaz, İstanbul Askeri Komitesinde görev yaptı. Sarıyer, Beyoğlu mıntıkasında askeri sorumluydu. Devletin korkulu rüyası haline gelmişti. Düşman Onun için “İkinci İbrahim” tanımlamasında bulunuyordu.
Parti içinde çıkan tüm hiziplere karşı tutarlı, ilkeli mücadele yürüttü. Keskin halk savaşı çığırtkanlığıyla partiyi yıkmaya çalışan GKK hizbine karşı da, TKP/ML II. Konferansında mahkum edilen Yurtdışı hizbine karşı da amansızca mücadele yürüttü. Faşizmin en ağır koşullarında dahi ideolojik siyasi mücadeleyi asla bırakmadı. Parti II. Konferansına delege olarak seçilmişti. Ancak 6 Aralık 1980’de İstanbul Harbiye Çimen sokaktaki evde polisle girdiği çatışmada şehit düştü. Aynı çatışmada polislerden Ali Günaydın da vurulmuştur.