Home » Özgür Kemal Karabulut (Bakış)
ÖzgUr Kemal Karabulut

Özgür Kemal Karabulut (Bakış)

Ölümsüzleştiği tarih: 20 Ekim 1997

Yozgat ili Çekerek ilçesi Kırkdilim köyünde 1974 yılında doğan Özgür Kemal Karabulut, küçük yaşlardan itibaren devrimci mücadeleye sıcak bakan bir ortamda yetişmişti. Kısa ömrüne, genç yaşına çokça şey sığdıran Özgür Kemal, Onu tanıyan herkesin kafasında TKP/ML Partizanı; TİKKO savaşçısı ve TMLGB militanı olarak yer etmiştir.
1989 yılında TKP/ML’nin düşünceleri ile tanışır. Kısa bir sürede TMLGB içinde örgütlenerek 1992 yılında profesyonel faaliyete katılır. İstanbul TMLGB faaliyetinde Üniversite komitesi, İl komitesi vb. sorumluluklar alır. 1994 yılında hiç tereddütsüz TKP/ML’nin iradesinden yana tavır alarak darbeci tasfiyeciliğe karşı amansız mücadele eder. 1995 yılında TKP/ML’ye karşı girişilen bir operasyonda gözaltına alınır ve tutuklanır. İşkencehanelerde ve zindanlarda da aynı direniş geleneğini sürdürür. 1996 yılında hapishaneden çıkar çıkmaz gerilla alanında mücadelesine devam eder. 2 No’lu gerilla bölgesinde yoğun çaba, emek ve özverili davranışlarıyla gerillanın Bakış’ı olmuştur O artık. O iyi bir eylem adamı, iyi bir örgütçü, yorulmak bilmeyen bir devrim hamalıdır. Onun için görevin küçüğü büyüğü yoktur.
Tokat İl Komitesi’nin bir üyesi olarak görev yaparken aynı zamanda Karadeniz 2 No’lu Bölge Komutanlığı’na bağlı olarak çalışır. Aynı zamanda şehirde ve kırda TKP/ML’nin imzasının olduğu birçok eylemde de yer alan korkusuz bir militandır. O, her türlü tembelliğe, hantallığa vurdumduymazlığa karşı kararlı bir duruş, tasfiyeciliğe karşı Marksist-Leninist-Maoist tavrın temsilcisidir. Aldığı her görevi ayırmadan, sızlanmadan yerine getirmesi ile tüm yoldaşlarına örnek bir isimdir. Mücadeleye atıldığı günden şehit düştüğü tarihe kadarki yaşamı tüm yeteneklerini mücadele için kullanma ve geliştirme çabasına tanıktır.
Ölümsüzleştiğinde TKP/ML Aday Üyesi olan Özgür Kemal, 20 Ekim 1997’de bir görevi yerine getirirken Amasya’nın Taşova ilçesinde alçakça ihbar edilerek bir yoldaşı ile birlikte kuşatılır. Düşmanın “teslim ol” çağrılarına silahıyla yanıt verir ve çıkan çatışmada şehit düşer. Cenazesini Tokat’tan almaya giden anası Sultan ananın; “Bu meydanı ömrünüz boyunca unutmayın. Unutmayın bugün bize yarın size. Bilin ki Özgür sizin için öldü” sözlerine, daha sonra Özgür Kemal’in ihbarcısı TİKKO tarafından Bakış’ın kendi silahıyla cezalandırılarak yerine getirilir.