Home » Nilüfer Atav (Serda)
Nilüfer Atav

Nilüfer Atav (Serda)

Ölümsüzleştiği tarih: 3 Ocak 1994

1970 Yozgat doğumlu olan Nilüfer Atav (Serda) devrimci düşüncelerle daha çocuk yaşta tanıştı. Yaşı ilerledikçe bilgisini artırarak TKP/ML düşüncesiyle tanıştı ve kısa bir sürede benimsedi. Aktif bir TKP/ML militanıydı artık.
Güleç yüzü ve insani ilişkilerdeki sıcaklığı ile dostları ve devrimci çevrelerle iyi ilişkiler kurdu. Düzenli olarak okuyor, bir takım kültür-sanat faaliyetlerine katılarak kendini geliştirmek için yoğun çaba harcıyordu. Bulunduğu ilde (Ankara’da) yoğun olarak DKÖ faaliyetlerinde bulundu. Kısa sürede; açlık grevlerinin, direnişlerin ve işgallerin ayrılmaz bir parçası olmuştu. Nerede haksızlık varsa O artık oradaydı. Uzun süre bu şekilde faaliyet yürüttü. Devrime ve halkın davasına daha fazla katkı sağlamak için yüreği gerilla faaliyetine katılma isteğiyle yanıp tutuşuyordu. Bu durumu tanıdığı insanlara açmıştı ama uzun bir süre yanıt alamamıştı. Fakat kararı kesindi. “Ne pahasına olursa olsun gerilla faaliyetine katılacağım” diyordu. Sabırsızlıkla gideceği günü bekliyordu. İşte o beklediği gün gelip çatmış ve Nilüfer artık TİKKO gerillası olmuştu.
İlk gittiğinde bir takım eksikliklerden dolayı, gerilla ile ilişki kuramadı. Hiçbir zaman kararlılığını yitirmeyen Nilüfer Atav, yaşanılan olumsuzluklardan sonra, Ekim 1993’de yeni faaliyet alanına ulaştı. Büyük bir coşkuyla TİKKO gerillaları arasında yerini aldı. Yıllar yılı özlemini çektiği yaşamın içindeydi artık. Kararlı ve ilkeli tavırlarıyla kısa sürede örnek bir gerilla oldu. Nilüfer Atav ölümsüzleştiğinde TKP/ML ileri militanıydı.

ARTVİN BORÇKA ŞEHİTLERİ

Kış için barınak hazırlıkları yapan TİKKO gerillaları Nilüfer Atav’ın nöbette olduğu bir gün, düşmanın yoğun kuşatmasını fark edip, hemen mevzilenerek çatışmaya başlarlar. Ansızın neye uğradığını anlayamayan düşman güçleri, diğer partizanların da mevzilenip saldırmasıyla panikleyerek geri püskürtülür. Bu durumdan yararlanan gerilla, çatışma bölgesini terk eder. Birliğin sağlıklı bir şekilde çekilmesini Nilüfer Atav mevzilendiği yerden düşmanı sürekli kurşun yağmuruna tutarak sağlamıştır. Bu çatışmada birliğinden ayrı düşen Nilüfer Atav ve Adem Asal, gerilla birliğiyle ilişkiye geçmek için hiç zaman kaybetmezler. Bunun için tüm kanal ve olanakları kullanırlar. Ancak 3 Ocak 1994 tarihinde Artvin’in Borçka ilçesine bağlı Uğur köyünde düşman güçleriyle tekrar karşılaşırlar. Çıkan çatışmada Nilüfer Atav ölümsüzleşirken, Adem Asal yaralı olarak tutsak düşer ve 9 Ocak 1994’te işkencede katledilir.