Home » Hasan Ataş (Şerzan)
Hasan Ataş (Şerzan)

Hasan Ataş (Şerzan)

Ölümsüzleştiği tarih: 2 Haziran 2020 –

Bilirim,

Güzeldir dağlarda yaşamak…

Duvarları yıkıp

            Duvarsız yaşamak…

Düşeceğin yerde

            Uzanacak eli bilmek.

Kaygısız bakabilmek

            Bir çift göze

Güzeldir

            Dağlarda yaşamak.

Hasan Ataş (Şerzan)

1990 Hatay-İskenderun doğumlu olan Hasan Ataş (Şerzan) yoldaş aslen Dersim-Mazgirt’e bağlı Pulan (Otlukaya) köyündendir. Hasan Ataş yoldaş 2009 yılında İzmir’de üniversitede okuduğu dönemde,  TMLGB saflarında örgütlenmiştir. Aktif faaliyet içinde kısa sürede yerini alan Hasan Ataş yoldaş TMLGB Aday üyesi iken, 2010 yılı Haziran ayında TİKKO saflarına katılmıştır. Gerilla yaşamında emekçiliği, fedakarlığı ve zor zamanlarda görev alma isteği ile öne çıkmış, her türlü zorluğa rağmen mücadeleyi sürdürme ısrarında olmuştur. Birçok eylem çalışmasında görev alan Şerzan yoldaş 12 yoldaşın ölümsüzleştiği 24 Kasım 2016 operasyonunun ardından, görev ve sorumluluk alma çağrısına tüm benliğiyle yanıt olmuştur.

2 Haziran 2020 tarihinde Dersim Ovacık’a bağlı Büyükköy-Hacıbirim mezrası yakınlarında saat 19:45 sıralarında TİKKO’ya bağlı bir gerilla birliği,  düşman güçlerinin pususuna düşmüştür. Açılan ilk ateşin ardından gerillalar ile düşman güçleri arasında çatışma başlamış, bu çatışma sırasında Hasan Ataş (Şerzan) yoldaş ölümsüzleşmiştir.

2017 yılında Proletarya Partisi saflarında yaşam bulan sağ- tasfiyeci, savaş kaçkını hizbe tavır alarak partisine bağlılığını gösteren Hasan Ataş yoldaş, ölümsüzleştiği çatışmada gösterdiği cesaretle de yoldaşlarına örnek olmuştur. Kitlelerle güçlü bağlar kuran Hasan Ataş, yazdığı şiir, anı anlatı ve öykü çalışmalarıyla da gerilla alanını en canlı haliyle kitlelere taşımasını bilmiştir.

Hasan Ataş ölümsüzleştiğinde TKP/ML İleri Militanı ve TİKKO’nun Birim Komutanlarındandı.

 

TKP/ML MK-SB’nin Hasan Ataş ile ilgili açıklaması;

“Düşleri Sınırsız, Yaşamları Sonsuz, Kavgaları Amansız Olanlara; Hasan Ataş Yoldaş Halk Savaşı’nın Kararlılığıdır!

TÜRK, KÜRT ULUSLARINDAN VE ÇEŞİTLİ MİLLİYETLERDEN İŞÇİ SINIFI VE EMEKÇİ HALKIMIZ;

2 Haziran 2020 akşamı Dersim-Ovacık’a bağlı Büyükköy-Hacıbirim kırsalında düşman güçleriyle girilen çatışmada Şerzan parti isimli Hasan Ataş yoldaş ölümsüzleşmiştir.

Hasan Ataş yoldaş, 1990 yılında İskenderun’da doğmuştur. Aslen Dersim Mazgirt Pulan (Otlukaya) köyünden olan yoldaş, 2009’un sonlarında üniversitede okurken TMLGBsaflarında örgütlenmiştir. 2010 yılında Halk Ordusu saflarına katılmıştır. Gerilla içinde verilen her görevi tereddütsüz yerine getiren yoldaş, pratiğiyle partiye, yoldaşlarına, halkına bağlılığın en güzel örneklerini sergilemiştir. Çeşitli askeri eylemlerde görev alan Şerzan yoldaş, 24-28 Kasım 2016’da Aliboğazı’nda ölümsüzleşen on iki yoldaşın ardından 1 Haziran 2017’de üç askerin öldürüldüğü misilleme eyleminde de aktif olarak görev almıştır. Kitlelerle güçlü bağlar kuran Şerzan yoldaş, yazdığı şiir, anı anlatı ve öykü çalışmalarıyla da gerilla alanını en canlı haliyle kitlelere taşımasını bilmiştir.

Hasan yoldaş ölümsüzleştiğinde Parti İleri Militanı, TİKKO’nun birim komutanlarındandır.

Düşmanın gerilla alanlarına yönelik elindeki tüm güç ve olanakla saldırdığı, teslim alma ve imha amaçlı yürüttüğü savaşa karşı, devrimci irade ve kararlılıkla cevap verilmektedir. Düşmanın sürdürdüğü savaşın boyutu bu iradeyi kırmaya, teslim almaya yetmeyecektir. Çünkü sahip olunan iradeyi oluşturan ideolojimiz, tüm bu saldırıları karşılamayı ve göğüslemeyi, ezilenlerin kurtuluş mücadelesinin mutlak zaferini koşullamaktadır. Bu inanç, hiç tereddütsüz savaşmayı, düşmana yönelmeyi ve hesap sormayı emretmektedir. Şerzan yoldaş, bu inancın ve kararlılığın sembolü olmuştur 2 Haziran gecesi. Onun genç ömrünü sürdüğü Dersim dağları; fedakarlığını, coşkusunu, inancını ve partisine bağlılığını, adımladığı her patikaya yazmıştır.

Partimizin 48 yıllık savaş tarihinin yapı taşlarıdır ölümsüzlerimiz. Savaşın en çetin koşullarında, umutsuzluğun kol gezdiği dönemlerde, yenilginin umudu kararttığı zamanlarda bir ateş topu olup karanlığı aydınlatmıştır Onlar. 48 yıl önce tutuşturulan ateşi kan can pahasına harlayanların kavgası, nihai zafere kadar, aynı fedakarlık, gözü karalıkla sürdürülecektir.

Ne dizginsiz saldırıları ne de dizginsiz sömürüleri ezilenlerin başkaldırı, direniş ve özgürlük mücadelesini engellemeye yetmeyecektir. Salgınla birlikte emekçilerin umursanmayan hayatları, salgının yarattığı krizin yine emekçilere kesilmeye çalışılan faturaları artık emperyalist tiranların ve tüm gerici rejimlerin kafasına öfkeyle çalınmalıdır. Biriken ve kabaran öfke, bileylenen çelişkiler başta ABD emperyalizmi olmak üzere, diğer emperyalist merkezleri tutuşturan isyan ateşleri ile sokakları aydınlatmakta, özgürlük sloganları ile harlanmaktadır.

Kabuslarıdır şimdi onların yanan bu direniş ateşleri. Bu ateştir bilinçleri kuşatacak, sokakları ve göğü aydınlatacak olan. Ne emperyalistler ne de onların yeminli uşakları, zor ve şiddetle korudukları bu iktidarlarının nihai sonunu engelleyemeyecektir.

Faşist diktatörlük işçi sınıfına, emekçilere, Kürt ulusuna, ezilen inançlara, kadınlara ve tüm toplumsal kesimlere yönelik topyekün saldırısını ara vermeksizin sürdürmektedir. Faşizmin saldırıları artık sadece Kürtlerle, devrimcilerle ve demokratlarla sınırlı kalmamakta, sokaklarda ve evlere taşan bir rutine dönüşmektedir. Ölüm, zulüm, zindan artık tüm ezilen toplumsal kesimlerin kapısının eşiğindedir. Politik kriz faşizmi daha azgınlaştırmakta, şiddetin dozu hiçbir şart ve koşul altında azalmamakta tam tersi tırmanma eğilimi göstermektedir. Karşı-devrimci şiddet ve baskıya karşı ezilenlerin artık örgütlenmiş devrimci şiddet ve karşı koyuşa dünden daha fazla ihtiyaç hissettiği bir süreçten geçiyoruz.

Partimiz bu savaşın ülkemiz coğrafyasındaki kurmay öncüsüdür. Partimiz her türden burjuva ideolojinin kuşatmasını, temsil ettiği proletaryanın ideolojisiyle yarmıştır. Bu duruş ölümsüzleşen yoldaşlarımızda cisimleşerek büyüyor, yetkinleşiyor. Halk Savaşı ile yolunu bulan devrimci çizgimiz, yoldaşlarımızın silah elde tüm kuşatmalara meydan okumasıyla bizi onurlandırıp, acıya sarıp, umudu kuşatan bir hatta kenetliyor. Bu yolu, çizgiyi ve duyguyu geride kalanlara miras bırakmıştır ölümsüzlerimiz. Korkunun duvarlarını sloganlarıyla dövenler, karanlık kuşatmaları silahlarından çıkan kızıl mermilerle aşanlar açacak yürünecek yolu. Onlarla dövüşecek, onlarla büyüyecek ve onlarla kazanacağız.

 

HASAN ATAŞ (ŞERZAN) YOLDAŞ ÖLÜMSÜZDÜR!

GERİLLALAR ÖLMEZ YAŞASIN HALK SAVAŞI!

FAŞİZMİ DÖKTÜĞÜ KANDA BOĞACAĞIZ!

KOMPRADOR PATRON-AĞA DEVLETİNİ YIKACAĞIZ HALK İKTİDARINI KURACAĞIZ!

YAŞASIN MARKSİZM-LENİNİZM-MAOİZM!

YAŞASIN PARTİMİZ TKP/ML, ÖNDERLİĞİNDEKİ TİKKO VE TMLGB!

 

TKP/ML MK-SB

3 HAZİRAN 2020″

 

TKP/ML – TİKKO Dersim bölge Komutanlığı’nın Hasan Ataş ile ilgili açıklaması;

 Hasan Ataş Devrim Bayrağını Taşıma Kararlılığımızdır!

Türk, Kürt ve Çeşitli Milliyetlerden Halkımıza;

Türk hakim sınıflarının, halka devrimci, komünist ve yurtsever güçlere yönelik savaş politikası şiddetlenerek sürdürülmektedir.

Siyasal özgürlükler, demokratik haklar gün geçtikçe daraltılmakta gelişen her türlü muhalefet faşist terörle ezilmeye çalışılmakta, milliyetçiliği ve şovenizmi kışkırtmasıyla başta Kürt ulusu olmak üzere tüm azınlık ulus ve milliyetler üzerindeki milli baskı zulüm politikası ağırlaştırılmaktadır.

Halk üzerinde baskı ve denetim uygulamalarıyla tüm ülke adeta açık bir hapishaneye çevrilmiş durumdadır. Tüm bu saldırıların bir parçası olarak direniş odaklarına yönelik ağır bir tasfiye politikası da devrededir. Bir yandan yayılmacı heveslerini gerçekleştirmek için Suriye ve Irak Kürdistanı emperyalist efendilerinin desteğiyle işgale girişen faşist Türk devleti, diğer yandan Türkiye Kürdistanı’ndaki gerilla mücadelesini bitirme hevesiyle askeri operasyonlarını yoğunlaştırmaktadır. Elbette tüm bu saldırılara karşı esas olan komünist, devrimci ve yurtseverlerin direnişidir. Bunun en açık kanıtı, faşizme karşı verilen mücadelede toprağa düşen ölümsüzlerimizdir. Son olarak partimiz TKP/ML önderliğinde yürüttüğümüz gerilla savaşında bir yoldaşımızı daha toprağa verdik.

2 Haziran 2020 tarihinde Dersim Ovacık’a bağlı Büyükköy-Hacıbirim mezrası yakınlarında saat 19:45 sıralarında bir gerilla birliğimiz düşman güçlerinin pususuna düşmüştür. Açılan ilk ateşin ardından yoldaşlarımız ile düşman güçleri arasında çatışma başlamış, bu çatışma sırasında Şerzan (Hasan Ataş) yoldaş ölümsüzleşmiştir. Birlikteki diğer yoldaşlarımız ise çatışmayı sürdürerek güvenliğini almayı başarmıştır.  Yakın mesafeden yaşanan çatışmada düşmanın ölü ve yaralıları konusunda net bilgiye ulaşılamamıştır. Çatışma sonrası düşman güçleri keşif uçakları ve zırhlı araçlar eşliğinde bazı köylüleri de göz altına alarak alandan çekilmiştir.

1990 Hatay-İskenderun doğumlu olan Şerzan yoldaş aslen Dersim-Mazgirtliydi. İzmir’de üniversitede okuduğu dönemde, TMLGB saflarında örgütlenen Şerzan yoldaş, 2010 yılında TİKKO saflarına katılmıştır. Gerilla yaşamında emekçiliği, fedakarlığı ve zor zamanlarda görev alma isteği ile öne çıkmış, her türlü zorluğa rağmen mücadeleyi sürdürme ısrarında olmuştur. Birçok eylem çalışmasında görev alan Şerzan yoldaş 12 yoldaşımızın ölümsüzleştiği 24 Kasım 2016 operasyonunun ardından, görev ve sorumluluk alma çağrısına yanıt olmuş ve birim komutanı görevine getirilmiştir.

2017 yılında parti saflarında yaşam bulan sağ- tasfiyeci, savaş kaçkını hizbe tavır alarak partiye bağlılığını gösteren Şerzan yoldaş, ölümsüzleştiği çatışmada gösterdiği cesaretle de yoldaşlarına örnek olmuştur.

Şerzan yoldaşın ölümsüzleşmesi, mücadele azmimizi arttırmakta, estirilen tasfiyeci-reformist rüzgara karşı, devrim bayrağımızı taşıma kararlılığımızı arttırmaktadır. Ölümsüzleşenlerimiz faşizmin saldırıları karşısında nasıl bir duruş gösterilmesi gerektiğinin ifadesidir. Faşist Türk devletinin her alandaki kuşatması, saldırı ve savaş büyütülerek dağıtılacaktır. Ölümsüzleşenlerimizin çağrısı da budur. Bu çağrının anlaşılması halk ordusu saflarında savaşmak, bu savaşın bir parçası olmak, ölümsüzleşenlerimizin devrettiği bayrağı, devrettikleri yerde sahiplenmektir.

Yeni Demokratik Devrim, sosyalizm ve komünizm hedefiyle yarım asra yaklaşan savaş bayrağı yükseklerde taşınmaya devam edilecek. Ölümsüzleşenlerimizden aldığımız güç ile gerilla savaşımız partimiz önderliğinde yürüttüğümüz Halk Savaşı’mız faşizmin korkusu olmaya devam edecektir.

 

Şerzan (Hasan Ataş) yoldaş ölümsüzdür!

Yaşasın Halk Savaşı!

Yaşasın Partimiz TKP/ML, halk ordumuz TİKKO, gençlik örgütümüz TMLGB 

TKP/ML – TİKKO

Dersim Bölge Komutanlığı

Haziran 2020″