Home » İsmail Oral
İsmail Oral

İsmail Oral

Ölümsüzleştiği tarih: 19 Mayıs 1991
Mezar Yeri: İzmit Bağçeşme Mezarlığı

1961 İzmit doğumlu olan İsmail Oral, lise son sınıftayken TKP/ML’ye sempati duymaya başladı. TKP/ML’nin bir taraftarı, bir militanı olarak tüm çabasını harcadı. Ancak 12 Eylül geldiğinde belli bir süre durakladı ve geri çekildi. Bu süreçte yakalanıp 5 yıl İstanbul’un çeşitli hapishanelerinde kaldı. 1986 yılında tahliye olduğunda zindanların kendisi için tam bir devrim okulu olduğunu ifade eden İsmail Oral, devrime olan inancını yenilediği gibi kendini daha da geliştirmişti.
1986’da Sağmalcılar zindanından çıkar çıkmaz hemen mücadeleye atıldı. TKP/ML’nin aktif bir militanı olarak kendine verilen her göreve dört elle sarıldı. Marmara Üniversitesi’ne girdi. Burada kısa sürede gençliğin önderi oldu. Gençlik içindeki militan önderliği ve örgütleyiciliği ile TMLGB’yi kısa sürede geliştirip güçlendiren partizanlar arasındaydı.
TKP/ML 3. Konferansı, İsmail Oral’ın bu çalışmalarını dikkate alarak Onu Parti Üyeliğine getirdi. Partinin bir kadrosu olarak yaratıcılığı, kararlılığı ve örgütleyiciliğiyle birçok eyleme de imzasını attı.
Polis İsmail Oral’ın peşini bırakmıyordu artık. Tuzla katliamında baş rolü oynayan Engin Kaya ajanının araştırma ve soruşturmasını yaparken 1989 Şubat ayında İstanbul Kadıköy’de gözaltına alındı. On beş gün işkenceli sorgulardan geçirilen İsmail Oral, hiçbir sır vermeyerek tutsak düştü. 7 aylık hapishane yaşamının ardından kendini daha da geliştirerek dışarı çıktı. Hapishaneden çıkar çıkmaz yarım kalan işlerini hızla tamamladı. Yoldaşlarıyla birlikte bu sıkı ve disiplinli çalışmalar sonucunda TKP/ML, 1990-1991 1 Mayıs’ına damgasını vurmuştu. Parti Batıda sadece İstanbul örgütlenmesiyle sınırlı kalmadı. Karadeniz’den Akdeniz’e kadar örgütlenmesini geliştirdi. İsmail Oral’ın önderliğinde yeni örgütlenme alanlarına açıldı.
Onda karamsarlık yoktu. Sınıf savaşımının amansız bir savaş olduğunu çok iyi biliyor; alınan darbeler ve yenilgilerde asla karamsarlığa düşmüyordu. İsmail Oral’ın en büyük korkusu düşmanın Onu silahsız yakalamasıydı. Korktuğu oldu ve İsmail Oral, Hasanpaşa’da Hatice Dilek’in evinde silahsız yakalandı ve 19 Mayıs 1991 akşamı Hatice Dilek ile birlikte katledildiler.

HASANPAŞA KATLİAMI

1980 sonrasında Tuzla katliamıyla başlayan yargısız infazlar dizininde önemli bir halkaydı Hasanpaşa katliamı. 19 Mayıs 1991’de Kadıköy Hasanpaşa’da gece 23:00 sıralarında TKP/ML üyesi İsmail Oral, TKP/ML militanı Hatice Dilek ile birlikte Hatice Dilek’in oğlu Özgür Cihan’ın tanıklığında katledildiler.
Kamuoyunda “Anti Terör Yasası” olarak lanse edilen, özünde ise devlet terörünün yasallaşması demek olan faşizm yasasının yürürlüğe girmesi ile birlikte işkenceci cellatlar kanlı planlarını uygulamaya koydular.
Burjuva basın, katliamdan sonra manşetten verdiği haberlerde “ölüm timi ele geçirildi”, “çatıştı öldü”, “teslim ol çağrısına ateşle karşılık verdi” vb. yalanlarıyla burada da katliam ortaklığı görevini layıkıyla yerine getirdi.