Home » ANKARA: İNFAZ YAKMALARA SON! M. CEVAHİR VURUCU’YA ÖZGÜRLÜK
PŞTA ANKARA

ANKARA: İNFAZ YAKMALARA SON! M. CEVAHİR VURUCU’YA ÖZGÜRLÜK

İnfazı yakılan tutsak Partizan Müslüm Cevahir Vurucu için Ankara İHD’de basın açıklaması yapıldı.

İstanbul ve Ankara İHD şubelerinde gün içinde ortak basın açıklamaları yapıldı. Vurucu’nun derhal tahliye edilmesi gerektiği belirtilen açıklamada hapishanelerde süren hak ihlallerine karşı mücadele çağrısı yapıldı.

Açıklamaya Partizan okurları, Müslüm Cevahir Vurucu’nun ailesi, İHD, ÖHD katıldı.

Partizan Şehit ve Tutsak Aileleri adına basın açıklamasını okuyan Ufuk Mert “Tutsakların üretimlerine el koyma, tedavi hakkının gaspı, fiziki ve psikolojik işkence, ‘cezaevinde kalabilir’ raporları, sürgün, sevk, pişmanlık dayatması, görüşçü engellenmesi gibi kullandığı çeşitli işkence yöntemlerinin yanı sıra son aylarda artan infaz yakmalarla tutsakların tahliyesini engellemektedir” dedi.

‘0,25 PUAN EKSİKLE İYİ HALLİ DEĞİL’

Açıklamanın devamında “Vurucu, ailesi ile yaptığı son telefon görüşmesinde kurul karşısına çıktığını, burada güldüğü için kendisine ‘Neden gülüyorsun?’ şeklinde sorular sorulduğunu, görüşme tutanağına da görüşme esnasında güldüğü ve heyeti ciddiye almadığı şeklinde yazıldığını belirtmiştir. Ayrıca görüşme esnasında kendisine pişman olup olmadığı, bulunduğu hücrede neden kaldığı, neden psikoloğa çıkmadığı, neden cami hocası ile görüşmediği şeklinde sorular sorulduğunu, gözlem kurulu kararında kendisine 44,75 puan verildiğini, 0,25 puan nedeniyle iyi halli olarak değerlendirilmediği ve bu nedenle koşullu salıverilme ile tahliyesine engel olunduğunu aktarmıştır.” denilerek sürece dair bilgiler verildi.

Açıklamada Vurucu ile birlikte birçok tutsağın tahliyesinin benzer şekilde engellendiği söylenerek şu örneklere yer verildi: “Bolu F Tipi Yüksek Güvenlikli Hapishanesinde infazını tamamlayan hasta tutsak Ferit Orak’ın tahliyesi, kuruma yazdığı dilekçelerden ‘örgüt içerisinde aktif olduğu ve elektrik ve su kullanımı gibi genel harcamalarda tasarruf kurallarına uyum sağlamadığı’ iddiasıyla 3 ay ertelendi. Afyonkarahisar 1 No’lu T Tipi Hapishanesinde 30 yıllık tutsak Şevket Bilici’nin tahliyesi pişman olmadığı öne sürülerek 3’üncü kez engellendi. Diyarbakır 1 Nolu T Tipi Kapalı Hapishanesindeki tutsaklar 2 yıl içerisinde 8 tutsağın pişmanlık, itaat, boyun eğme dayatmalarını kabul etmediği için infazlarının yakıldığını belirtti. Kocaeli Kandıra T Tipi Kadın Kapalı Hapishanesinde tutulan Songül Bağatır da 30 yıllık cezası bitmesine rağmen pişmanlık dayatmasını kabul etmediği için tahliye edilmiyor. Giresun Espiye L Tipi Kapalı Hapishanesi’nde 30 yıldır tutsak olan Ercan İşcan’ın tahliyesi de ‘aramada personele yardımcı olmadığı’ bahanesiyle engellendi”

‘HUKUKİ HİÇBİR DAYANAĞI YOKTUR’

Açıklamanın sonunda “Bağımsız ve tarafsız kişiler tarafından oluşmayan bu kurulların verdiği kararların hukuki hiçbir dayanağı yoktur. Bu kararlarla tutsakların kişi güvenliği ve özgürlük hakkı başta olmak üzere birçok temel hak ve özgürlükleri ihlal edilmektedir. Cami hocası ile görüşmemenin iyi hal değerlendirmesinde olumsuz kriter olarak belirtilmesi temel hak ve özgürlükler arasında yer alan din ve inanç özgürlüğüne yönelik bir müdahale olup aynı zamanda ayrımcılığa da sebep olmaktadır. Çeşitli bahanelerle tutsakların tahliyesinin engellenmesini kabul etmiyoruz. Müslüm Cevahir Vurucu şahsında tahliyesi engellenen tutsaklar derhal serbest bırakılmalıdır.” denilerek mücadele çağrısı yapıldı.

Açıklamanın ardından Vurucu’nun ağabeyi, İHD ve ÖHD söz alarak kararın geri çekilmesini ve tahliyenin gerçekleştirilmesi gerektiğini belirtti.