Home » Ayfer Celep (Emine)
Ayfer Celep

Ayfer Celep (Emine)

Ölümsüzleştiği tarih: 8 Mart 1999

Türk ve Sünni kökenli köylü bir ailenin çocuğu olarak 1971 yılında Amasya/Taşova’ya bağlı Tekke köyünde doğan Ayfer Celep, akraba çevresi sayesinde devrimci düşüncelerle lise yıllarında tanışmış, 1990 yılında 19 Mayıs Üniversitesi Amasya Eğitim Fakültesinde okurken, TKP/ML ile ilişki kurmuştu. 1991 yılında, Partinin Karadeniz kırsal alanına gerilla çıkarma çabalarının yoğunlaştığı sıralarda, Partinin bölgedeki faaliyetlerinin kökleşmesi açısından böylesine onurlu bir görevin ilk omuzlayıcılarından olma isteğiyle gerillaya katılmak için Partiye başvurur. Partinin 4. Konferans hazırlıklarının sürdüğü o süreçte bir dizi örgütsel kopukluktan kaynaklı olarak bu isteği yerine getirilememiş olsa da O, Partinin verdiği her türlü görevi kabul etme noktasında tereddüt göstermemiştir. Okuduğu okulu yarım bırakarak, Partinin bölgedeki yerel örgütlülüğüne bağlı olarak faaliyet yürütür; Niksar’da çok kötü koşullarda üretim yapan tuğla fabrikalarında çalışır. Aynı yıl içinde bölge örgütlülüğüne yönelik gerçekleşen bir düşman operasyonunda gözaltına alınarak tutuklanır. 3 ay hapishanede kalır. Dışarı çıktıktan sonra bölgedeki bir dizi operasyondan kaynaklı Partiyle ilişkisinde zaman zaman kopukluk yaşasa da ‘93 Haziran’ında nice zamandır katılmak istediği Karadeniz Bölgesindeki TİKKO gerilla birliklerinde görev alır.
Ayfer Celep; “fırtınalar içinde, bıçak sırtında” yürünürken tüm zorluklara göğüs germesini bilen, bölgedeki gerilla birliklerinin içinde “zorlu süreçlerin insanı” olarak yer almış, Partinin gelişiminin temel yapıtaşlarından birisi olmuştur… Mevcut baskı- sömürü düzeninin, kadını toplumsal yaşamda her açıdan edilgenleştiren şekillendirişi karşısında Partinin, kadın partizanları mücadelenin her alanında öne çıkarma, aktifleştirme politikalarına güçlü bir yanıt olarak TİKKO’nun kadın komutanları arasında yerini alarak statükoculuğa karşı amansız darbeler indirmiştir. Ayfer Celep, ölümsüzleştiğinde TKP/ML Üyesi, TİKKO birim komutanlarındandı.

BAĞDERESİ ŞEHİTLERİ

TKP/ML önderliğinde savaşan TİKKO’nun üç gerillası, 8 Mart 1999 tarihinde Tokat merkeze bağlı Bağderesi (Çöreğibüyük) köyünde TC ordusunun attığı genel pusunun yanısıra köyün çeşitli evlerine attığı hücre pususu sonucu çıkan ve yarım saat süren çatışmada savaşarak ölümsüzleşti. TKP/ML Üyesi ve TİKKO birim komutanlarından Ayfer Celep (Emine), TKP/ML ileri militanı, TİKKO savaşçısı Münire Sağdıç (Meral), TKP/ML militanı, TİKKO savaşçısı Kemal Tutuş (Polat) ezilen halkımızın bir parçası olarak emekçi kadınlarımızın da kurtuluşunu hedefleyen savaştaki yerleri ve bu uğurda şehit düşüşleriyle, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü daha bir anlamlı kıldılar.